Belha Manastırı

Belha Manastırı

Belha Manastırı

Nevşehir’deki Belha Manastırı Hristiyanlık adına dini eğitiminin verildiği ilk yer olmasının yanı sıra trajik bir aşkın öyküsünü de tarihinde barındırır…

Anlatılagelir ki Belha Manastırı’nın kurulduğu yerde yaşayan kabile reisinin güzelliğiyle dillere destan kızı Belha’ya, Ziyaret Dağı’nın Reisi ilan-ı aşk eder. Zamanla Belha da bu aşka karşılık verir ve çiftin birbirine duyduğu sevgi bağı perçinlenir. Ancak zaman bu, durduğu nerede görülmüş? Seneler birbirini kovalar ve Belha, körpe gençlikten yetişkinliğe adım atar. O kadar güzel bir hanımefendi olur ki taliplerinin sayısı her geçen gün artar.

Durum böyle olunca Belha’nın babası adaylar arasında yarış düzenlemeye kara verir: Yarışmayı kazanan delikanlıya kızını verecektir. Gün gelip de yarışma başladığında Ziyaret Dağı’nın Reisi ile Aliyli Bey karşı karşıya gelir. Ancak yarışma bir hayli çekişmeli geçmektedir. Deyim yerinde ise karşı taraf ölene değin durmak yoktur. Bunun üzerine Ziyaret Dağı’nın Reisi’ne Aliyli Bey okuyla nişan alır. Yarışmayı balkondan izleyen Belha da sevdiği adamı kurtarmak için okun isabetini şaşırtmak adına balkondan atlar. Ancak Belha da sevdiği adam da kurtulamaz ve oracıkta can verir…

Böylesine saf bir aşka konu olan Belha Manastırı, Hristiyanlık alemi için de oldukça önemlidir. Çünkü bu manastır Hristiyanlık adına dini eğitiminin verildiği ilk yer olarak bilinir. Öte yandan manastır; gözetleme kulesi, zindan, Roma Hamamı ve yemek salonu gibi alanlardan oluşmaktadır. Yine de yapının şüphesiz en çok dikkat çeken alanı Manas Şifahanesi’dir! Bu şifahanenin oda sıcaklığı 12 derecede sabittir ve başta migren olmak üzere bilhassa baş ağrısı şikayetleri olanlara şifa verdiğine inanılır. Öte yandan bu şifahanenin yine pek çok hastalığa da iyi geldiğine inanılmaktadır.

Belha ManastırıBelha ManastırıBelha ManastırıBelha Manastırı

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 07:49

  Eski bir kilise yapısı. Karanlık olan şifa odası çok şaşırtıcı. Diğer yeraltı şehirlerinde bunalıp terlerken burada gerçekten fazlasıyla nefes alabildiğimi hissettim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler