Azize Barbara Şapeli - GeziBilen

Azize Barbara Şapeli

Azize Barbara Şapeli

Hristiyanlığın ilk yıllarında Paganlar tarafından çokça zulme maruz kalanların örnek aldıkları kişilerden Azize Barbara adına yaptırılan şapel, Nevşehir’in en eski yapılarındandır. Barbara, milattan sonra 4 Aralık 235’te Nikomedya’da (İzmit) öldürüldüğüne inanılır. Hristiyanlık dinine inanan Nikomedyalı Barbara, bir Pagan olan öz babası tarafından kafası kesilerek öldürülür. Bu vahşi cinayetin ardından Hristiyanların ‘Azize’ olarak ilan ettiği Barbara, dönemin inananları için bir kurtarıcı olarak görülür. Dünya üzerinde pek çok yapıya Azize Barbara’nın ismi verilerek ruhu onurlandırılmaya çalışılır. Milattan sonra 64 yılında Pagan İmparator I. Konstantin’in zulmünden kaçarak Nevşehir’e gelen Hristiyanlar da zamanla bu şehri geliştirir. Hristiyanlık dininin en önemli şehirlerinden biri olan ve Anadolu topraklarına bu inancın yayılması konusunda büyük katkı sağlayan Nevşehir’deki Hristiyanlar, uzun seneler boyunca burada hüküm sürer. Vefatının hemen öncesinde Hristiyan olduğunu ilan eden I. Konstantin’in açıklaması ardından derin bir nefes alan Hristiyanlar da şehrin eserlerini artırmaya gider. 11’inci yüzyılın sonlarına doğru yapılan Azize Barbara Şapeli hem dönemin inananlarının çektiği çileleri betimler hem de Azize’nin ruhunu onurlandırır. Kırmızı aşı boyası kullanılarak geometrik şekiller, mitolojik hayvanlar ve askeri semboller çizilerek süslenen şapel, günümüzde Nevşehir’in en çok ziyaretçi ağırlayan yerleri arasındadır.

Azize Barbara ŞapeliAzize Barbara ŞapeliAzize Barbara ŞapeliAzize Barbara Şapeli

Yorumlar

 • guvenylmz
  17.08.2022 09:39

  Elmalı Kilise'nin bulunduğu kaya blokunun arkasındadır. Haç planlı, iki sütunlu, batı, kuzey ve güney haç kolları beşik tonozlu, merkezi kubbeli, doğu haç kolu ve doğudaki iki köşe mekânı kubbelidir. Bir ana, iki yan apsisi bulunmaktadır. Motifler kırmızı boya ile doğrudan kaya üzerine çizilmiştir. Duvarlarda ve kubbede zengin geometrik motifler, mitolojik hayvanlar ve askerî semboller bulunmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota