Aynalı kilisesi

Aynalı kilisesi

Aynalı kilisesi

Nevşehir’deki tarihi zenginlik, dünyanın birçok iliyle yarışır seviyede… Şehrin doğal bir turizm mabedi olan Peri Bacalarının yanı sıra Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen, sayısız kiliseye ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bu kapsamda öne çıkan dini yapılar arasında Fırkatan Kilisesi olarak da bilinen Aynalı Kilisesi’nin yeri ise bir başka! Kilise, döneminin diğer kiliselerinden farklı özelliklere sahip. Mimari açıdan standart detaylar taşımadığı gibi gizli geçitleri ve sığınaklarıyla da dikkat çekiyor. Adeta ayrıntıları incelikle ele alınmış önlemlerle çevrili. Bir tehlike anında gizlenme, kaçabilme imkanları yüksek seviyede. Çoğu kiliseden farklı olarak duvarları da olabildiğine sade, geometrik şekillerin ağırlıklı olduğu çok az resim var. Tarihin izleri ise genelinde söz konusu, birçok açıdan harabe halinde… Mutfağı, erzak yerleştirilen bölümleri ve dingin atmosferi ile farklı bir kilise deneyimi. Göreme’ye çok yakın konumda bulunduğu için pratik bir gezi noktası olarak ele alınabilir.

Aynalı kilisesiAynalı kilisesiAynalı kilisesiAynalı kilisesi

Yorumlar

 • HPGgjCzv
  06.08.2022 12:29

  Müzekart ile girilebilir mi

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:07

  Küçük bir kilise. Girişi 20 TL olmuş. Girişte elinize bir fener veriliyor. Çünkü ıçerisi karanlık ve odaları bağlayan koridorlar dar. Görülebilir bir mekan. Yolunuzun üstündeyse uğrayın derim.

 • sudekilic
  09.11.2022 07:48

  Kilise 10. yüzyılın ilk yarısına tarihlenmektedir. Zengin konuları içeren duvar süslemeleri, İsa, Meryem ve St. Georgeos’un yaşamı ile ilgili sahneleri canlandırmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler