Açık Saray Müzesi - GeziBilen

Açık Saray Müzesi

Açık Saray Müzesi

Kapadokya’nın gizli kalmış köşelerinden Açık Saray (Open Palas), şehrin en mistik yerlerinden biridir. Tarih bilimcilerinin yaptığı araştırmalarca milattan sonra 960-965 yılları arasında Bizanslılar tarafından yapıldığı anlaşılan Açık Saray, Bizans İmparatoru Nikephoros Phokas’ın askerleri tarafından kullanılır. Tüf kayaların oyulmasıyla oluşturulan sayısız odadan meydana gelen yapı, ihtişamıyla göz doldurur. Yemek salonları, kişisel odalar ve pek çok kilise ile manastırın yer aldığı saray, yapıldığı dönemin yerleşkeleri arasında ihtişamıyla kendine hayran bırakır. Kapadokya’nın tek örneği Mantar Kaya’yı da kapsayan yer, aynı zamanda Gülşehir’in de simgesidir. Kültür Varlıklarını Koruma Başkanlığı ve Nevşehir Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan yapı günümüzde bir müze olarak hizmet verir. Tarihi ve mimari açıdan oldukça değerli olan Açık Saray Müzesi, günümüzde Nevşehir’in saklı güzelliklerinden biridir. Açık Saray Müzesi 10’uncu yüzyılda tamamlandığı dönemde önemli Piskoposluk merkezlerinden birisi olur. Uzun yıllar şehirdeki ve Anadolu’daki Hristiyan vatandaşlara hizmet eden bu yer, mistik havasıyla hala insanları etkiler.

Açık Saray MüzesiAçık Saray MüzesiAçık Saray MüzesiAçık Saray Müzesi

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 14:29

  Kaya içine oyulmuş tarihi evler ve manastırlar içinde birşey mevcut değil. Yer yer boyamalar var. Bir kısmı zamanında ve halen daha koyun-keçi ahırı olarak kullanıldığı için oldukça zarar görmüşler. Özellikle jeolojik yapılar etkileyici. Bölgede benzer çok yer var ama en azından buranın girişinde güvenlik mevcut.

 • huseyinatess
  07.12.2022 09:05

  Biraz uzak kaldığı için turların gelmediği bir yer, eğer aracınız varsa mutlaka uğrayın pişman olmayacaksınız.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota