Yuvarlak Çay - GeziBilen

Yuvarlak Çay

Yuvarlak Çay

Muğla genelde sıcak denizleri ve plajları ile ön planda olsa da burası ‘Soğuk cennet’ olarak bilinen ilginç bir çaya da ev sahipliği yapar. Sıcak yaz aylarında ferahlatıcı bir işleve sahip olan Yuvarlak Çayı’na girebilmek gerçekten de ciddi anlamda cesaret ister. Bu nedenle de suya girenlerin çığlıklarını duymak olasıdır. Muğla’nın eşsiz tabiat güzelliklerinden biri olan Yuvarlak Çayı, Köyceğiz ile Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonu’ndadır. Çay genel anlamda Sandras adı verilen dağdan gelen kar suyundan beslenir. Zaten çayın bu denli soğuk olmasının da en önemli nedeni budur. Popülerliği son dönemde gittikçe artmaya başlayan bu doğal güzellik, yöre halkı için adeta bir kaçış noktasıdır. Burası, yaz aylarında verdiği serinlikle adeta kurtarıcı bir işleve sahiptir. Çay ve çevresi, hafta sonları daha kalabalıktır. Burada çok sayıda turistik restoranın hizmet verdiği görülür. Aynı zamanda kahvaltı mekanlarının da sayısında önemli bir artış olur. Yemekten sonra çayın buz gibi sularına kendini bırakmak isteyenler, çoğunlukla kısa bir süre sonra bu isteğinden vazgeçer. Suyun sıcaklığı ortalama 6 derecedir. Merdivenleri kullanıp çaya yavaşça girmektense bir anda atlamak daha doğru bir yönelimdir. Her ne kadar suyun sıcaklığı ürkütücü olsa da bu keyfi yaşamadan dönmemenizi öneririz. Tesisler suya atlamanın daha keyifli olması adına özel salıncaklar kuruludur. Suya atlamasanız dahi bu salıncakları kullanarak en azından fotoğraf çekebilir, bu güzel anları ölümsüleştirebilirsiniz. Yuvarlak Çayı’nın Türkiye’deki en soğuk çay olduğu söylenir. Yuvarlak Çay’a ulaşmak adına Köyceğiz-Ortaca yolu kullanılabilir. Bu yol üzerine Beyoba sapağından içeriye doğru girmek yeterli olacaktır. Zaten çaya giden yolda çok sayıda tabelanın sizi yönlendirdiğine tanıklık edebilirsiniz.

Yuvarlak ÇayYuvarlak ÇayYuvarlak ÇayYuvarlak Çay

Yorumlar

 • Abdullah Yaşar
  01.09.2021 07:21

  Muğla’nın yaz sıcağından kaçanların uğrak yerlerinden biridir Yuvarlakçay. Burada bir kaç tane işletme var. Ben yeşilvadi yi seçtim.Çayın üzerine kurulu,şark köşesini andıran bir çok oturma alanı var. Yeşillikler içinde akan çayın sesini dinleyip o serinliği hissetmek tarif edilemez.Ve tabi olmazsa olmazlar,çayın üzerine kurulu olan salıncaklar.Doğaya karşı serin serin sallanmak muhteşem bir duygu.Kesinlikle rotanıza ekleyin✅

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota