Yağcılar Hanı

Yağcılar Hanı

Yağcılar Hanı

Muğla şehrinde yer alan Yağcılar Hanı, 1493 yılında inşa edilir. Han o dönemlerde şehrin en önemli ticaret merkezi olarak bilinir. Sağlam taş duvarlarıyla dikkat çeken han, ahşap karkas sistemine sahiptir. Bu bölge kuruluş yıllarında yağhanelerden oluşur. Bu nedenle hala günümüzde ismi ‘Yağhaneler Hanı’ olarak da geçer. Yakın zaman önce restore edildiği için yeniden ziyarete açılmıştır. Özellikle avlu bölümünde yer alan çınar ağaçları, keyifli bir dinlenme alanı olarak kullanır. Tam olarak Emirbeyazıt Mahallesi’nde yer alan Yağcılar Hanı’nda en kapsamlı onarım, 1990 senesinde gerçekleşir. Yağcılar Hanı tarih boyunca bölgeye gelen yolcuları ağırlar. Günümüzde ise daha çok bir iş merkezi ve dinlence alanı olarak kullanılır. Han, şehrin merkezinde yer aldığı için ulaşımı oldukça kolaydır. Bu sayede pek çok turist hanı ziyaret etme şansı bulur. Mimari anlamda kesme taşlar ve tuğlalar dikkat çeker. Çoğunlukla avlunun çevresine dizilen odalardan oluşur. Tarihin belli zamanlarında Yağcılar Hanı’na bazı eklemeler yapıldıysa da bu durum orijinalliğinden uzaklaşmasına neden olur. 1800’lü yıllarda Gökova Körfezi geliştiği için şehirdeki ticari faaliyetler birden yön değiştirir. Bu durum doğal olarak tarihi hanı olumsuz yönde etkiler. Hanın batı bölümünde iki adet kuzulu kapı bulunur. Avlu bölümü ise doğrudan Kurşunlu Caddesi’ne açılır. Restore edildikten sonra özellikle dokuma halıların satıldığı küçük ve şirin işletmeler buraya renk katar. Yağcılar Hanı’nın restorasyon çalışmaları için 2 milyon Türk lirası civarında bir bütçe ayrılır. Han yenilenen hali ile şehrin kültürel ve ekonomik yönüne değer katar. Hanla ilgili yer teslimi 2009 yılının Eylül ayında gerçekleşir. Önümüzdeki dönemlerde burası sinema gösterimleri ve müzik dinletilerine de ev sahipliği yapacaktır.

Yağcılar HanıYağcılar HanıYağcılar HanıYağcılar Hanı

Yorumlar

 • melisacubuk
  09.08.2022 07:31

  Tarihi mekanda oturup çay kahve içmek kitap okumak çok keyif verici. Ahşap yapısının da verdiği sıcaklık insana huzur ve sakinlik veriyor.

 • aslidemirr
  28.10.2022 06:20

  Minik şirin dükkanların olduğu geniş avlulu tarihi bir yapı.. çay içtik.keyifli Bir yer.. gidin abi :) antik Royal akyadan sevgiler.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler