Ulu Camii

Ulu Camii

Ulu Camii

Muğla’nın en önemli camilerinden biri olarak öne çıkan Ulu Camii, Tabakhane semtinde yer alır. Selçuklu mimarisi olan bu özel ibadethane, Menteşe Sultanı İbrahim Bey tarafından inşa edilir.

Caminin kapısında yer alan kitabesindeki bilgilere göre Ulu Camii, 1334 senesinde yaptırılır. Kitabesinde ise Arapça olarak “Ben Orhan oğlu, İbrahim Bey. Bana cennette bir köşk ihsan etmesi adına bu mescidi inşa ettim…” yazısı yer almaktadır.

Ulu Camii 1938 senesinde ciddi bir onarımdan geçirilir. Bu onarım esnasında caminin genişletilmesi amacıyla abdestlik yerleri ve cemaat alanları eklenir. Öte yandan caminin minare bölümündeki düzgün kesme taşlar oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda bu bölüm tek şerefeli ve yuvarlak gövdeli taş bir kaide üzerindedir.

Caminin çatı kısmı ahşaptandır. Bu sebeple normalden daha fazla onarıma ihtiyaç duyulur. Özellikle orijinal dokusu korunarak 1938’de Abdizade Bey tarafından tamir ettirilir. Ancak yakın tarihte bir yangın sonucu oldukça büyük bir hasar alır. Bunun üzerine Muğla’da yaşayan varlıklı bir aile gönüllü olarak caminin onarılmasını sağlar. Özellikle Hacı Nazife Hanım isimli bir hayırseverin caminin yeniden ayağa kaldırılmasında oldukça önemli bir katkısı olur. Fakat ne yazık ki yangın sonrasında caminin orijinal yapısı büyük ölçüde kaybolur.

Camide özellikle sanatsal değeri olan detayların bu yangından sonra yitip gitmesi oldukça üzücü bir durumdur. Sadece Muğla şehrinin değil aynı zamanda Anadolu’nun da en önemli Selçuklu eserlerinden biri olarak kabul gören Ulu Camii; Merkez ilçesi Fabrika Sokak olarak bilinen yerde bulunur.

Ulu CamiiUlu CamiiUlu CamiiUlu Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler