Ula Evleri ve Nail Çakırhan Mimarisi

Ula Evleri ve Nail Çakırhan Mimarisi

Ula Evleri ve Nail Çakırhan Mimarisi

Nail Çakırhan, Muğla-Ula doğumlu bir mimar ve restoratör olarak tanınır... Mimarlık alanında uluslararası ödülleri olan Çakırhan aynı zamanda bir şair ve gazetecidir. Bugün dünya çapında üne sahip olan Ula Evleri tamamen onun önderliğinde oluşur. Kendisi klasik Ula Evleri’nin mimarisine özgün bir yorum katar. Bu bağlamda Akyaka Bölgesi’nde kendisi için bir Ula tarzı ev yapar. Bu geleneksel mimariye kattığı özgün yorum çok büyük bir beğeni toplar. Hatta o dönem Ağa Han mimarlık ödülünün de sahibi olur. O dönemden sonra yakın çevresine ve dostlarına benzer tarzda evler yapmaya başlar. Bunları oteller ve tatil köyleri izler. Bu mimari tarz kısa süre içinde Ula Bölgesi’nde yaygınlaşmaya başlar. Aynı zamanda bölgede yaşayan diğer mimarlar da bu tazı benimsediklerinden yeni evleri buna göre inşa ederler. Günümüze geldiğimiz zaman Gökova Körfezi’nde, Akyaka tarafında yer alan evlerin hemen hemen tamamının bu ilginç tarzı benimsediği görülür. Kısa süre içerisinde eski evler restore edilir ve bu evler bir bütün oluşturur. Ula Evleri mimari alanda literatüre girmeyi başarmıştır. Bu mimari tarzda inşa edilen evlerin en tipik özelliği ahşap işçiliğindeki detaylardır. Gerek dolap kapakları gerekse de tavan işlemeleri pek çok süslemeye sahiptir. Nail Çakırhan, bu tarzdaki ilk evi 1971 senesinde tamamlar. Bu evin tamamlanma sürecinde yörede yaşayan iki marangoz ustası kendisine yardım eder. Çalışmalarına Arkeolog eşi Hale Çakırhan eşlik eder. Görsel açıdan bir bütünlük oluşturması bakımından tek tip mimari zorunluluk haline gelir. Bu süreçte yerel yönetimler bir proje kapsamında yöredeki evleri restore eder. Görsel açıdan oldukça etkileyici olan Ula Evleri’nin yaratıcısı olan Nail Çakırhan yakın zaman önce vefat etmiştir.

Ula Evleri ve Nail Çakırhan MimarisiUla Evleri ve Nail Çakırhan MimarisiUla Evleri ve Nail Çakırhan MimarisiUla Evleri ve Nail Çakırhan Mimarisi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler