Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi

Marmaris’in hemen güney bölgesinde yer alan Turgut, turizm alanında önemli bir ivme yakalıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri cip safari turları için popüler bir yer olmasıdır. Diğer taraftan Turgut Köyü’nün içinde halıcılık da önemli bir uğraş alanıdır. Burada yer alan dükkanlar ülkenin dört bir yanından getirilen halıları sergiler. Aynı zamanda köyü ziyaret ettiğinizde buradaki halı dokuma işine tanıklık etme şansı bulabilirsiniz. Turgutlu Köyü’nün bir diğer güzelliği ise buranın sembollerinden biri olan şelalesidir. Bayır üzerinden 9 kilometre sonra gittiğinizde yaklaşık 5’inci kilometrede bu şelale ile karşılaşabilirsiniz. Ormanlık bir alan dışında çiçeklerle bezeli bir vadinin içinde yer alan Turgut Şelalesi, beş metre civarında bir noktadan akar. Yaz döneminde şelalenin popülerliği biraz daha artmaktadır. Şelalenin suyu genel anlamda soğuktur. Buna rağmen şelalenin akmış olduğu ufak gölde pek çok kişi yüzer. Şelale çevresi aynı zamanda, yürüyüş aktiviteleri için de uygun bir yapıdadır. İlçe merkezinden uzak olmasına rağmen bu alanda restoranlar hizmet verir. Köy içinde aynı zamanda konaklama seçenekleri de mevcuttur. Bölgenin popülaritesinin artması bu tip işletmeleri zorunlu kılar. Marmaris’in Selimiye Mahallesi içinde yer alan Turgut Şelalesi, adını tahmin edileceği üzere buradaki köyden alır. Kızkumu Plajı gibi sık ziyaret edilen bir plaja yakın konumda yer alması, buranın ulaşımını bir ölçüde kolaylaştırır. Turgut Şelalesi’nin özellikle de sunduğu manzara, onu görülmeye değer kılar. Marmaris’teki yoğun kalabalıklardan sıyrılıp huzur bulmak ve sakin bir yer keşfetmek isteyenler, burada beklentilerine cevap bulabilir. Bölge içerisinde toplamda beş ayrı şelale vardır. Üstü açık olan jipler ile yapılan safari turları, buranın önemli etkinlikleri arasındadır. Ayrıca kendinizi şelale ile sınırlandırmak istemezseniz hemen yakınlarda yer alan Orhaniye ya da Hisarönü’nü ziyarete gelebilirsiniz.

Turgut ŞelalesiTurgut ŞelalesiTurgut ŞelalesiTurgut Şelalesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  11.08.2022 06:07

  Bu bölgede serinlemek için ve görselliği için mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Çokkk büyük bir şelale değil 3 metre suyu buzz 🥶 gibi 1 dakikadan fazla kesin duramazsınız?

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 05:43

  Ağaçların gölgesinde ve buz gibi akans suyun kıyısında suya girmeseniz de serinleyebileceğiniz, ya da akarsuyun içerisine kurulan sandalyelerde oturup bir şeyler içip gözleme yiyebileceğiniz tam keyif yapmalık bir yer burası.

 • mervebakknn
  24.08.2022 06:38

  Safari turları düzenlenen genellikle kalabalık olan bir mevki. Şelalenin suyu buz gibi kesin girmelisiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler