Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi

Muğla denildiği zaman akla genelde doğal güzelliklerle örülü bir şehir gelir. Muğla’nın en güzel tabiat güzelliklerinden biri olan Toparlar Şelalesi ile şehir merkezi arasında 60 kilometre mesafe bulunur. Burası aynı zamanda Köyceğiz’e yakın sayılır. Tam olarak Toparlar Mahallesi’nin üzerinde yer alan şelaleye gelmek adına Muğla Köyceğiz yolu üstünde bulunan toprak yola sapılmalıdır. Bu alanı yürüyerek geçenler, bölgedeki diğer doğal güzellikleri de keşfetme şansı bulur. Toparlar Şelalesi, özellikle yaz döneminde kavurucu sıcaklardan bunalan insanların adeta sığındığı bir cennet diyarıdır. Diğer yandan trekking tutkunları için de bölge vazgeçilmezdir. Yürüyüş için buraya gelen kişiler, karşılaşılan ilk şelalenin hemen arkasında yer alan kayalıklara doğru tırmanmayı tercih eder. Şelalenin olduğu alandaki uzun yürüyüş parkurları ise grupların ilgisini çeker. Kızıl toprağıyla ilgi uyandıran bölgenin en popüler noktası olan Toparlar Şelalesi, vadi içinde akarak ilerler. Su genel anlamda çok hızlı sayılır. Bu anlamda şelaleyi ziyaret ettiğinizde yanınıza mutlaka bir rahat edebileceğiniz bir ayakkabı ve eşofman getirmelisiniz. Burası şehir merkezinin epey dışında olduğu için yiyecek içecek açısından opsiyonlar son derece sınırlıdır. Bu açıdan yanınıza yiyecek ve içeceklerinizi bizzat getirebilirsiniz. Yabancılara karşı son derece sıcak bir tavra sahip olan bölge insanı, sizi şelale çevresinde ve diğer alanlarda karşılar. Toparlar Şelalesi’ne doğru yürüdüğünüz yolda köylülerin gözleme ya da limonata gibi ürünler sattığını görebilirsiniz. Burası aynı zamanda yaz aylarında piknik yapmak açısından da değerlendirilir. Turistlerin adeta akın ettiği şelale, yaklaşık olarak dört metrelik bir derinliğe sahiptir. Bu anlamda iyi düzeyde yüzme bilmeyenler için pek de uygun bir yer değildir. Zaten bu konuda şelale çevresinde çok sayıda uyarı levhası bulunur. Şelalenin suyu genel anlamda tuzsuzdur.

Toparlar ŞelalesiToparlar ŞelalesiToparlar Şelalesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  28.10.2022 06:46

  Gizli bir Cennet desek tam da yerinde olur. Yaşlı ve yürüme problemi olanlara tavsiye etmiyorum. Arabayı park ettikten sonra 700 800 metre kadar dağa doğru yürüyorsun.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler