Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Muğla’da Seydikemer bölgesinde Yaka Mahallesi’nde bulunan Tlos Antik Kenti, şu anda UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Bu elbette hem Muğla hem de Anadolu toprakları için büyük bir gururdur. Turizmin en önemli değerlerinden biri olan Tlos Antik Kenti, Likya adı verilen önemli bölgede yer alır ve sembolik bir konumdadır. Hitit belgeleri incelendiği zaman bu bölgenin geçmişte ‘Dlawa’ olarak geçtiği görülür. Likya kitabelerinde ise ‘Tlawa’ şeklinde isimlendirilir. Antik kentte yer alan akropolün doğaya hakim bir konumda olması burayı çok daha özel kılar. Oldukça etkileyici bir yer olan Tlos Antik Kenti, 500 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Akropol tepesi doğal olarak korunur ve bu nedenle de oldukça avantajlıdır. Akropol tepesinin etrafı, sur duvarları sayesinde tahkim edilir. Bu noktada kayaların içine özenle ve büyük bir işçilikle oyulan kaya mezarları hemen göze çarpar. Bu tip mezarların çoğunlukla görece soylu kişiler için oluşturulduğu tahmin edilir. Çünkü bunların önemli bir bölümü tapınak mezar şeklinde oluşturulur. Bu mezarların arasında özellikle Bellerephontes’e ait olan mezar ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görür. Mezara yaklaştığınızda Pegasus’un üç başlı canavar olarak bilinen Chimera’yla savaştığı anın figür olarak kullanıldığına tanıklık edebilirsiniz. Mezarın girişinde iki sütun bulunur ve ortadaki kapı süslemelerle doludur. Akropolün aşağı noktalarına geldiğinizde ise stadyum, tiyatro ve hamam gibi yapıların günümüze ulaşan küçük kalıntılarını gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda yine bu alanda bazı kilise kalıntıları da dikkat çeker. Kent agorasının bugün altı kemerli olan kapısı hala sağlamdır. Tlos Antik Kenti’nde en sağlam bölüm tiyatro gibi görünür. Bu kent tarihte Likya Bölgesi’nin en değerli spor kenti olarak öne çıkar. Stadyum bu nedenle o dönemde aktif olarak kullanılır.

Tlos Antik KentiTlos Antik KentiTlos Antik KentiTlos Antik Kenti

Yorumlar

 • melisacubuk
  09.08.2022 07:12

  Fethiye Saklıkent e gidiyorsanız uğramadan geçmeyin derim. Saklıkent yolundan en fazla 10 dk mesafede ben çok beğendim şiddetle tavsiye ediyorum…

 • mervebakknn
  24.08.2022 06:42

  Saklıkent e gidiyorsanız uğramadan geçmeyin derim. Saklıkent yolundan en fazla 10 dk mesafede.

 • caglakara
  18.07.2022 09:12

  Tiyatro, Agora, taş mezarlar ve bir kale gibi pek çok antik harabeyi içinde saklıyor. Güzel bir yer ve pek fazla bi ziyartçisi yok. Kesinlikle ziyaret etmeye değer. Fotoğraf çekmek çin güzel bir mekan. Girişi ücreti de makul bir fiyatta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler