Myndos Kapısı

Myndos Kapısı

Myndos Kapısı

Güneşin çok sevdiği şehir Muğla’nın kalbindeki Bodrum, Antik dünyanın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Halikarnassos Antik Kenti’ni kökeninde taşır. Binlerce yıl önce kurulan şehrin en önemli kısmı olan Myndos Kapısı ile birlikte üstelik… Kapının tarihi önemi Büyük İskender’in kentin ele geçirilmesi amaçlı yürüttüğü saldırılarda büyük kayıplar vermesi. Önünde bulunan hendekler nedeniyle askerlerin çok zorlandığı kaydediliyor. Burada yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan hendek gün yüzüne çıkarıldı ve görülebiliyor. Tam karşısında bulunan Myndos Antik Şehri’nden ismini alan tarihi kapının yapım tarihi net olmamakla birlikte göstergeler milattan önce 360’ı işaret ediyor. Gece vakti aydınlatılarak ilçenin siluetine katkıda bulunan Myndos Kapısı, Diktiri olarak da biliniyor. Etrafında çok sayıda tonozlu mezarın bulunduğu ve şehri çevreleyen surlardaki Myndos Kapısı, iki yanındaki kuleleriyle dikkat çekiyor. Yapıldığı tarihteki yüksekliği ile günümüze ulaşan bu kulelerin ölçüleri yedi metreye sekiz metre 50 santim civarıdır.

Myndos KapısıMyndos KapısıMyndos KapısıMyndos Kapısı

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 06:47

  Myndos Antik Kenti ve Myndos Kapısı büyüleyici.1700 yıldır ayakta duran bu yapılar Halikarnassos Antik kentinden kalmıştır.Cidden Bodrum'da özelkle görülmesi gereken yerlerden.Mitolojiye ait yapılar insanı çok etkiliyor.Gelinmesi görülmesi gerekiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler