Marmaris Balevi

Marmaris Balevi

Marmaris Balevi

Türkiye’nin küresel ölçekteki bal üretiminde öncü ülkelerden biri olduğu bilinir. Zira en çok bal üreten ülkeler listesinde ilk beş içerisinde yer alır. Peki, Ege denizi kıyılarındaki Muğla’nın çam balı üretiminde Türkiye birincisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu kapsamda çam balı dendiğinde akla ilk gelen şehir olan Muğla’nın turizmle özdeş ilçelerinden Marmaris, tüm dünya üretiminin yaklaşık yüzde 30-35’ini karşılıyor. Eğer bal ile aranız iyiyse ilçede 2011’de açılan Marmaris Balevi, damakları bal ile şenlendiren ve otantik lezzete dair tüm yönleri keşfe davet eden çekim noktalarının başında geliyor. Marmaris’in Osmaniye Köyü’nde bulunan bu modern kompleks, mimari detaylarıyla da dikkat çekiyor. Peteklerden ilham alınarak oluşturulmuş sofistike bir tasarımla inşa edilen yapı içerisinde yöresel balların satışı gerçekleştiriliyor. Eğer çam balını seviyorsanız çeşitleri deneyerek satın alabilirsiniz. Bal haricinde farklı ürünler de var; örneğin çam kolonyası ilginizi çekebilir. Ayrıca etkinlik alanında kongre ve toplantılar düzenleniyor. Yöre halkı odaklı atölye çalışmaları da yoğun ilgi görüyor. Ailecek gezilebilen Marmaris Balevi, bilgilendirici fonksiyona sahip. Bu kapsamda bir müze alanının bulunduğu Marmaris Balevi, arıcılık faaliyetlerinin bilimsel çalışmalarla geliştirilmesinin esas alındığı Ar-Ge laboratuvarına da ev sahipliği yapıyor.

Marmaris BaleviMarmaris BaleviMarmaris BaleviMarmaris Balevi

Yorumlar

 • pelinakgl
  13.10.2022 05:54

  fotoğraf çok fazla çekemimişim fakat içeride bal ile ilgili çok güzel ürünler var hepsi doğal M.S.K.U laboratuvar tarafından incelenip onaylanıp buraya geliyor bir yandan müze içeride eski tarihe dayalı balların nasıl toplandığına dair bir çok tarihi eser var seminer yerleri var.

 • ezgicam
  07.10.2022 14:15

  Müze kısmı görülmeye değer aldıgımız balın kalitesine diyecek yok, diğer arı ürünlerini de satıyorlar. Burayı mutlaka ziyaret edin ve Bal alın derim :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler