Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti

22.02.2021 00:18


Muğla’da, Antalya il sınırına yakın konumdaki, milattan önce 7’nci yüzyıla tarihlenen Letoon Antik Kenti, şehrin Seydikemer ilçesinde yer alır. Antik Çağ’ın ‘Işık Ülkesi’ anlamındaki Likya bölgesinin dini merkezi olmasıyla öne çıkar. Kutsal alan olarak kabul edilen tarihi alanda kalıntılar halindeki Apollon Tapınağı, önemli bir detay olarak sütunlarının tamamına yakını korunmuş durumdaki Leto ve Artemis Tapınağı görülebilir. Uzmanlar, her üç tapınağın konumu dolayısıyla diğer birçoğundan farklı olduğuna işaret ediyor. Zira güneye doğru bakan tapınaklarda, yoğun şekilde gökyüzü hareketlerinin dikkate alındığı kaydediliyor. Geneli itibarıyla bazı sütunları ayakta duran tapınaklar, aynı zamanda Fethiye Müzesi’nde sergilenen birçok esere de kaynaklık etmiş. Tapınakların yakınındaki çeşme ve manastır da dikkat çekici. Özellikle manastır oldukça iyi şekilde günümüze ulaşmış. Ek olarak arkasını bir tepenin yamacına dayamış antik tiyatro, tarihi yerleşimin önemli kısımları arasında. Popüler bir yürüyüş rotası olan 500 kilometreyi aşkın uzunluktaki Likya Yolu üzerinde yer alması ve turistik merkezlere yakın konumu dolayısıyla erişimi son derece kolay. Bu yönüyle de çekim merkezi özelliği taşıyor ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Likya’nın önde gelen antik yerleşim noktalarından biri olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Letoon, her yıl yaz aylarının popüler kültür gezisi destinasyonları arasında bulunuyor.
Letoon Antik KentiLetoon Antik KentiLetoon Antik KentiLetoon Antik Kenti

Yorumlar

 • mervebakknn
  24.08.2022 06:54

  UNESCO Dünya Kültür mirası listesine alınmış bir yer, xanthos ve letoon. Her ikisinide görmek gerekiyor bence. Şöyle bir düşünün, 2.000-2.500 yıl önce yaşamış insanlarla aynı mekanı paylaşıyorsunuz, onların nasıl yaşadığını, nerelerde oturduklarını vs vs bir sürü şeylerini düşüne biliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler