Lagina

Lagina

22.02.2021 00:18


Lagina Antik Kenti, Yatağan-Milas yolu üzerindedir. Ören yerine Turgut yolu ile ulaşmak mümkündür. Ay Işığı’nın Tanrıçası olarak kabul gören Hekate’ye ait tapınak bu bölge içinde yer alır. Bölgede yapılan kazılar neticesinde avlunun önemli bir kısmı ortaya çıkarılır. Bu heyecan uyandırıcı tapınak milattan önce 40’ıncı yılda Parthların istilasına uğrar. Bugün hala ayakta olan avlu kapısının üzerinde olan kitabe tapınağa dair bazı temel bilgiler içerir. Burada aktarılanlara göre tapınak, milattan önce 27’nci yılda ‘Augustus’ tarafından onarılır. Dolayısıyla bunun da bir onarım kitabesi olduğu anlaşılır. Tapınak Helenistik dönemdeki mimari özellikleri barındırır. Lagina bölgesinde yapılan kazılar arkeoloji tarihinde önemli bir yeri olan Osman Hamdi Bey tarafından başlatılır. Osman Hamdi Bey’in buradan çıkan eserleri İstanbul’a göndermesi, eserlerin yurt dışına kaçırılmasının da önüne geçer. 1890’lı yıllarda yapılan kazılarda elde edilen kabartmaların çoğu, İstanbul’da yer alan arkeoloji müzelerine taşınır. Yakın zamanda yoğunlaşan kazılarda tapınağa dair diğer mimari parçalar önemli ölçüde düzenlenir. Bu süreçte kazılan propylonun güneyinde yeni bir kutsal yapı bulunur. Yatağan içindeki Turgut Köyü’nde bulunan Lagina Antik Kenti, yöre halkı tarafından ‘Leyne’ şeklinde bilinir. Bölgenin esasen uzunca bir dönem Stratonikeia kenti için bir nevi kutsal alan olduğu aktarılır. Antik Çağ’da bölgeye gelmek için kutsal bir yol kullanılır. Bu yol üzerinde kente dair çok önemli bir figür olan Tanrıça Hekate için yaptırılan tapınağı görmek mümkündür. Bu tapınağın en önemli özelliği Anadolu topraklarında Hekate adına yaptırılan ilk ve tek tapınak olmasıdır. Lagina Antik Kenti’nde yer alan Hekate heykelleri çoğunlukla üç başlı olarak tasarlanır. Dört başlı olarak tasvir edilen heykellerin sayısı oldukça düşüktür.
LaginaLaginaLaginaLagina

Yorumlar

 • pelinakgl
  13.10.2022 05:50

  Kazı çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Tamamlandıktan sonra da mutlaka tekrar ziyaret etmek isterim. Giriş ücretsiz ancak kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler