Kaunos Antik Kenti - GeziBilen

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Muğla’nın güneyinde, Dalyan Boğazı’na yakın noktadaki Kaunos Antik Kenti, bölge açısından çarpıcı bir tarihi değerdir. Her yıl çok sayıda turisti ağırlayan tarihi yerleşim yerinin kökeni yaklaşık 3000 yıl öncesine uzanıyor. Şu an bulunduğu yerin öncesinde önemli bir liman kenti olduğu, zamanla toprakla dolması sonucunda da ticari önemini kaybettiğine inanılır. Bir şehir devleti olarak tarih sahnesine çıkan Kaunos Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerinde de varlığını sürdürmüş. Bu yönüyle tarihin geniş bir skalasında var olduğu görülür. Halen belirli zamanlarda devam eden arkeolojik kazılarla daha fazla detayının açığa çıkarılmasına gayret edilir. Öte yandan 5 bin kişilik Helenistik tiyatrosu, surlar, 150 metre yükseklikteki akrapolis, galeri fonksiyonu sunan stoa, Roma hamamı, restore edilmiş bir çeşme ile bazı heykel kalıntıları görülebiliyor. Ayrıca çok sonraları, 5’inci yüzyılda inşa edilmiş bir kilise de gezi kapsamında görülebilecek yapılar arasında. Antik kent, doğa ve plajlara dair keyifli manzaralara ev sahipliği yapıyor. Bölgede servis gibi kullanılan traktörler, nehirde gezintiye çıkaran kayıklar da yöresel ulaşımda tercih edilebiliyor.

Kaunos Antik KentiKaunos Antik KentiKaunos Antik KentiKaunos Antik Kenti

Yorumlar

 • ezgicam
  07.10.2022 13:57

  Güzel tarihi yerleri gezmek heyecanlı ulaşım için biraz zahmet çekmeniz gerekebilir ama değer. Müze alanı olan antik kent çok büyük gezmesi keyifli oldupu kadar da yorucu 3 4 saatinizi en azından gözden çıkarın :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota