Halikarnas Mozolesi - GeziBilen

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Muğla şehir merkezine araçla yaklaşık 1 saat 40 dakika uzaklıkta bulunan Bodrum’daki Halikarnas Mozolesi, ‘Antik Dünya’ baz alındığında, döneminin 7 harikasından biri olarak gösterilir. Milattan önce 4’üncü yüzyılda tamamlandığı kaydedilen Halikarnas Mozolesi aslında I. Pers İmparatorluğu Satrapı Mausolos için yaptırılmış bir anıt mezardır. Bu noktada milattan önce 550 ile yine milattan önce 330 yılları arasında varlığını sürdürmüş I. Persler’in fethettikleri yerleri ‘satraplık’ adı verilen bölgelere ayırdığı ve her birinin başında da yönetici bulunduğu belirtilmelidir. Mausolos, Pers yönetimindeki Karya Satraplığı’nın başındaki yönetici yani bir diğer adıyla satrapıydı. Ölümünün ardından eşi Artemisia tarafından yaptırılan Halikarnas Mozolesi, kolon kısımlarında Yunan, piramit çatısıyla Mısır mimarisinden izler taşımasıyla öne çıkar. Ayrıca günümüzde mozole olarak adlandırılan anıt mezarların isim atası olarak kabul edilir. Yapının tüm öğeleri ile bin yılı aşkın süre boyunca ayakta kaldığı bilinir. 15’inci yüzyılda bulunduğu bölgede yıkıma yol açan büyük bir deprem sonucunda yıkılması, ardından taşlarının Bodrum’a gelen Saint Jean Şövalyeleri tarafından yıkıntılarının kale yapımında kullanılması ile büyük oranda yok olmuş. Günümüzde ayakta kalan önemli kısımları İngiltere’de sergilenen Halikarnas Mozolesi’nin bulunduğu Bodrum’daki alan, yasal korumaya alınmış durumda ve yerlerde bulunan çeşitli kalıntıları ile açık hava müzesi formunda görülebiliyor. Son olarak, Bodrum’un Tepecik Mahallesi’ndeki zamanın izleri ile sarılı Halikarnas Mozolesi’nin bulunduğu noktanın, cam ve alüminyum konstrüksiyonla daha etkin şekilde turizme kazandırılması yönünde projeler yürütüldüğü bilinir.

Halikarnas MozolesiHalikarnas MozolesiHalikarnas MozolesiHalikarnas Mozolesi

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 05:52

  Güzel bir anıt. Mezar odalarına giriş yok ama etrafını gayet net görebiliyorsunuz. Girişler müze kart ile yapılabiliyor. Sergi bölümü biraz daha geliştirilebilir gibi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota