Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Muğla; tarihi çok derinlere uzanan, binlerce yıllık bir şehir ve kadim mirasını il geneline yayılmış çeşitli müzelerle sunan kültürel bir hazinedir. Bu kapsamda öne çıkan noktalardan biri ise şüphesiz ki Fethiye Müzesi’dir. Kesikkapı Mahalle’sinin sınırları içinde bulunan müzenin kuruluş hikayesi 1957’de ilçede yaşanan deprem ve devamındaki süreçle birlikte ağırlıklı olarak yeni inşaat alanlarında bulunan eserlere dayalıdır. Bu kapsamda 1962’de bölgeden derlenen eserlerin bulunduğu küçük bir depo oluşturulur. 25 sene boyunca hem vatandaşlar tarafından bulunup getirilen hem de kazı çalışmaları ile bulunan birçok eserin ardından da geniş koleksiyonu ile Fethiye Müzesi, 1987’de günümüzdeki yerinde ziyarete açılır. Milattan önce 3000’den Bizans İmparatorluğu dönemine kadar tarihlenebilen seramikler, Roma dönemi heykelleri, mimari parçalar, cam eşyalar, mezar stelleri ve kandiller müzenin arkeoloji bölümünde görülebilir. Ayrıca Üç Dilli Yazıt, müzenin en öne çıkan tarihi eseridir. Osmanlı öncesinde Menteşe Beyliği, Osmanlı ve yakın döneme dair eserlerin bulunduğu Etnografya bölümü ise yoğun şekilde Teke yöresine dair giysilerden takılara çeşitli amaçlara yönelik eşyalara ev sahipliği yapar. Bu seksiyonda ayrıca dokuma örnekleri ile zarif el işleri dikkat çeker. Ayrıca müzenin bahçesinde Izraza Anıtı ile diğer birçok yazıt ve mezar görülebilir.

Fethiye MüzesiFethiye MüzesiFethiye MüzesiFethiye Müzesi

Yorumlar

 • pelinakgl
  13.10.2022 05:51

  Girişler ücretsiz. Çalışanlar ilgili ve güler yüzlü. Sanirim kedilere de bakıyorlar bahçede yavru kediler var sevimli sevimli dolaşıyorlar.

 • melisacubuk
  09.08.2022 07:43

  Müzede bir çok arkeolojik obje sergileniyor. Çok kapsamlı ve bu bölgede yüzlerce değerli objesi olan başka bir müze yok.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler