Bozukkale (Loryma)

Bozukkale (Loryma)

22.02.2021 00:18


Muğla’da yer alan Bozukkale, özellikle de rüzgara karşı korunaklı olmasından dolayı mavi turlar için bir durak işlevi görür. Marmaris üzerinden Bodrum’a gitmek isteyen tekneler çoğunlukla burada durur. Eğer bölgeye kara yolu üzerinden ulaşmak isterseniz Söğüt üstünden Taşlıca’ya dek araba ile gelebilirsiniz fakat yolun kalan kısmını yürümek zorunda kalabilirsiniz. Bu alan tarih boyunca da stratejik konumundan dolayı önemli bir yer olarak görülür. Milattan önce 1412 senesinde Atina donanmasının bu bölgede konakladığı bilinir. Günümüzde koy içinde mavi tur teknelerine hizmet veren bazı küçük lokantalar yer alır. Bozukkale içinde yer alan Loryma Antik Kenti’ne dair kalıntıları büyük oranda koyun girişindedir. Tepe noktası, körfezi bütünüyle görür. Antik kentten bugüne ulaşabilen en kıymetli kalıntı elbette kaledir. Kalenin uzunluğu yaklaşık 120 metre şeklinde ölçülür. Bu kale, zamanında körfezin bilhassa giriş noktası için bir kalkan görevi üstlenir. Aradan geçen zamana karşı kalenin çok sağlam durumda olduğu söylenebilir. Körfezin kuzey bölümünde bulunan kaleye tırmanmak sanıldığı kadar kolay değildir. ‘Loryma’, Luwi ile Karyia dillerinden gelir. Bu nedenle de Hellen dilinde herhangi bir anlamsal karşılığı bulunmaz. Aynı zamanda antik kentin kuruluş dönemine dair bilgiler yetersiz düzeydedir. Strabon metinlerinde buradan ‘Karia’da engebeli bir sahil şeridi’ şeklinde söz edilir. Daha önceki dönemlere ait yazılı kaynaklarda ise kent ‘Karşı Yaka Ülkesi’ biçiminde ifade ediliyordu. Loryme, aktif bir şekilde var olduğu dönemlerde önemli bir kent olmayı başaramaz. Antik kente dair kapsamlı bir saha çalışması yapılmamıştır. Kayalara oyulan yazıtlar Zeus Atabyrios’u işaret etse de mabedi ile alakalı kesin bir bilgi yoktur. Bozukkale’ye gelenler antik kent dışında Marmaris Kalesi, Turgut Şelalesi, Baca Mağarası gibi diğer önemli noktaları da keşfetme şansı bulur.

Bozukkale (Loryma)Bozukkale (Loryma)Bozukkale (Loryma)

Yorumlar

 • aslidemirr
  28.10.2022 06:23

  Loryma - Bozukkale Bozburun ucunda yer alan bu antik kent ve koy eski Yunan uygarlığının bölgedeki karakollarından biridir. M.Ö. 395 yıllarına dayanan tarihinde daha çok savaş gemilerinin kışlığı olarak kullanılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler