Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi - GeziBilen

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin Ege kıyılarındaki binlerce yıllık tarihe sahip şehirlerinden Muğla, kültürel geziler açısından benzersiz bir hazine adeta. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, bu kapsamda öne çıkan değerlerden. Geniş koleksiyonuna buluntu, kazı, bağış ve satın alma gibi yollarla sahip olan müze, şehrin simge yapılarından Bodrum Kalesi içerisinde 1964 yılında kuruldu. Sualtı arkeoloji konsepti çerçevesinde küresel ölçekteki en önemli müzeler arasında. 14 ayrı sergi salonunda binlerce tarihi eserin görülebildiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, bir çeşit Yunan çömleği olan geniş amfora koleksiyonuyla dikkat çekiyor. Akdeniz’in doğusunu kapsayan alanda bulunan amforaların önemli bir kesiminin ev sahipliğini yapıyor Bodrum’daki bu önemli müze. Diğer yandan Serçe Limanı, Şeytan Deresi ve Yassıada batıkları da incelenebiliyor. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu adlı bölümde, içerisinden 3 ton cam eşya çıkarılan 1025 yılı tarihli dünyanın en eski batık gemisi kalıntısı bulunuyor. Bu kalıntı, Anadolu’da çok eski tarihlerde başladığı bilinen cam yapımcılığının boyutlarını sergilemesi yönüyle çarpıcı. Bu arada ilk cam boncukların kökeninin M.Ö. 3 binlere kadar uzandığını not düşelim. Turizm merkezi özelliği taşıyan Bodrum’da her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen ve İslam cam koleksiyonu ile de ünlü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, denizin derinliklerinden gelen ihtişamı gözlemlemek için ideal.

Bodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiBodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiBodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiBodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota