Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin Ege kıyılarındaki binlerce yıllık tarihe sahip şehirlerinden Muğla, kültürel geziler açısından benzersiz bir hazine adeta. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, bu kapsamda öne çıkan değerlerden. Geniş koleksiyonuna buluntu, kazı, bağış ve satın alma gibi yollarla sahip olan müze, şehrin simge yapılarından Bodrum Kalesi içerisinde 1964 yılında kuruldu. Sualtı arkeoloji konsepti çerçevesinde küresel ölçekteki en önemli müzeler arasında. 14 ayrı sergi salonunda binlerce tarihi eserin görülebildiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, bir çeşit Yunan çömleği olan geniş amfora koleksiyonuyla dikkat çekiyor. Akdeniz’in doğusunu kapsayan alanda bulunan amforaların önemli bir kesiminin ev sahipliğini yapıyor Bodrum’daki bu önemli müze. Diğer yandan Serçe Limanı, Şeytan Deresi ve Yassıada batıkları da incelenebiliyor. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu adlı bölümde, içerisinden 3 ton cam eşya çıkarılan 1025 yılı tarihli dünyanın en eski batık gemisi kalıntısı bulunuyor. Bu kalıntı, Anadolu’da çok eski tarihlerde başladığı bilinen cam yapımcılığının boyutlarını sergilemesi yönüyle çarpıcı. Bu arada ilk cam boncukların kökeninin M.Ö. 3 binlere kadar uzandığını not düşelim. Turizm merkezi özelliği taşıyan Bodrum’da her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen ve İslam cam koleksiyonu ile de ünlü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, denizin derinliklerinden gelen ihtişamı gözlemlemek için ideal.

Bodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiBodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiBodrum Sualtı Arkeoloji MüzesiBodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • caglakara
  20.07.2022 08:33

  Bodrum kalesinin içerisinde bulunan yüksek kalitede bir müze. Sergi alanları ve sergilenen kalıntılar etkileyici. Tarlh ve doğanın birleştiği bir müze.

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 05:40

  Sadece sabah ve akşam saatlerinde gidilmesini tavsiye ederim müze kart geçerli. ayrıca kale yakınlarında otopark seçeneği kısıtlı ve sadece özel otoparklar mevcut 2-3 saatlik otopark 30 TL ile 50 TL arasında park ettiğiniz işletmeye göre değişiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler