Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatro

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan yaklaşık 2500 yıl önce kurulmuş Halikarnassos Antik Kenti içerisinde yer alan ve günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelen Bodrum Antik Tiyatro, kültür turizmi meraklıları için deyim yerindeyse bulunmaz Hint kumaşı niteliğinde. Ayrıca antik tiyatro yılın belli dönemlerinde ev sahipliği yaptığı etkinlikler sayesinde binlerce yıl önceki işlevini de günümüzde sürdürüyor. Milattan önce 4’üncü yüzyıla tarihlenen antik tiyatronun 10 bin kişiye yakın kapasiteyi ağırlayabilen mermerle kaplı oturma yerleri günümüzde hala ayaktadır. Tiyatronun diğer bölümleri ise bugün kalıntılar halinde korunmaktadır. Tiyatro üç bölüm halinde incelenebilir; oturma sıraları, orkestra ve sahne yapısı. İki bölüme ayrılmış durumdaki oturma sıraları, ana kayanın oyulması ve üzerlerinin mermerle kaplanması ile oluşturulmuş önemli bir mühendislik örneğidir. Oyunların oynandığı, şarkıların söylendiği orkestra bölümü ise yarım daireden daha büyük, geniş bir alanı kapsar. Kapıların da bulunduğu sahne yapısı ise tiyatronun güneyinde yer alır. 1970’li ve 1990’lı yıllarda kapsamlı restorasyon çalışmalarının uygulandığı Bodrum Antik Tiyatro, bugün oldukça görkemli ve bir o kadar da eğlenceli konserler ile çeşitli gösterilere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda önünden yol geçen bir tarihi değer olarak da nitelendirilebilecek olan mekan, manzarasındaki denizle de dikkat çekiyor. Yaz döneminde 19.00, kış döneminde de 17.30’a kadar ziyaret edilebilen müzeye girişler ise ücretsiz.

Bodrum Antik TiyatroBodrum Antik TiyatroBodrum Antik TiyatroBodrum Antik Tiyatro

Yorumlar

 • neva
  12.07.2022 13:45

  Yaz aylarında genellikle konserler düzenleniyor. Bodrum'a gidildiğinde bir yaz akşamı antik tiyatroda konser izlemek de ayrı keyifli oluyor. Güzel korunmuş görülmesini tavsiye ederim.

 • mervebakknn
  24.08.2022 06:36

  Yaz aylarında konserler için kullanılıyor gündüzleri taşları ısındığı için gece konserde bile hissede biliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler