Beçin Kalesi

Beçin Kalesi

Beçin Kalesi

Türkiye’nin güneyinde, Ege Denizi kıyılarındaki Muğla’nın tarihi ilçeleri arasında yer alan Milas’a birkaç kilometre mesafedeki Beçin Köyü, aynı adlı kalesiyle adeta göz doldurur. Uygarlığın birçok adımına tanıklık etmiş olan Beçin Kalesi; Roma, Bizans ve Türk hakimiyeti ile asırlar boyu önemini korumuştur. 15’inci yüzyıldaki Osmanlı hakimiyeti ise bölge genelindeki nüfusun aşama aşama göç edişiyle sonuçlanmıştır. Kayıtlarda belirtildiği üzere Beçin Kalesi 1950’li yıllara kadar yerleşimin olduğu bir yerdir. Günümüzde ise tüm bölümleriyle turistik ve kültürel gezi işlevi sunar. Beçin Kalesi, giriş kısmında üzerindeki aslan figürleri görülebilen çeşme kalıntıları ve bir de türbe harabesinin yanı sıra medrese, cami, han, türbeler ve konut amaçlı çokça yapı ile birlikte gezilebilir. Ayrıca belirtilmelidir ki 19’uncu yüzyılda inşa edilmiş bir kilisenin kalıntıları da yine bu kapsamda görülebilir. Geneli itibarıyla asırların yorucu etkisine karşı duramadığı gözlenen tarihi değer, son yıllardaki çevre düzenleme çalışmaları ile eskiye nazaran iyi durumdadır. Ayrıca kaleye doğru uzanan asfalt yol kullanılmak suretiyle konforlu ulaşım imkanı da vardır.

Beçin KalesiBeçin KalesiBeçin KalesiBeçin Kalesi

Yorumlar

 • samet
  27.09.2023 14:10

  Çok güzel bir gezi noktası. 👍🏻👍🏻

 • aysenurgunduzz
  21.09.2022 05:43

  Kalenin manzarası muazzam kaleden baktığınız zaman uçsuz bucaksız dümdüz bir ova ve Milas ayaklarinizin altında. Şahane bir yer mutlaka gezilmeli

 • ezgicam
  20.07.2022 08:12

  Müze kart ile giriş yapabiliyormuyuz ?

 • mervebakknn
  24.08.2022 06:35

  Antik dönemde karia Osmanlı devrinde menteşe vilayeti olarak adlandırılmış 13. 15. Yüzyıl arasında menteşe beyliğinin kontrolü altındaymış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler