Babadağ

Babadağ

Babadağ

Babadağ, son dönemlerde ülke turizmine önemli bir değer katıyor. Muğla’nın Fethiye ilçesi içinde yer alan Babadağ, Patara Plajı’na oldukça yakın. Bu plajın bölge özelinde çok popüler olması, Babadağ’ın da keşfedilmesini kolaylaştırdı. İlçe merkezinden de görülen Babadağ, kuzey ve güney yönünde uzanıyor. Babadağ’ın güney kısmında Eşen Çayı, batı bölümünde ise Akdeniz’in yer aldığı görülür. Babadağ aynı zamanda bu bölgenin zirve noktasıdır. Deniz kıyısı ile arasında yaklaşık 7 kilometre civarında bir mesafe bulunur. Fethiye Ölüdeniz’in hemen arka kısmından yükselmeye başlayan bu dağ silsilesinin çok önemli bir bölümü, tarıma uygun değildir. Bu alanların çoğu kayalık ya da taşlıktır. Buna rağmen sundukları sayesinde ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri olmayı başarır. Babadağ’ın bitki örtüsü makidir. Aynı zamanda daha yükseğe çıkıldıkça kızılçama ve kuru tarım alanlarına rastlamak mümkündür. Bin 200 metreden sonra ardıç ile akağaç toplulukları dikkat çeker. Alan içinde çok sayıda endemik bitki türü bulunur. Bu bitkiler arasında alanı sadece Babadağ ile sınırlı olan türler de vardır. Kayalık bölgelerde ise kaya kartalları ile sıklıkla karşılaşılabilir. Kıyı alanları, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz foklarına ev sahipliği yapar. Burası öte taraftan pek çok sürüngenin yaşam alanı olarak kabul görür. Babadağ, turizm faaliyetleri için uygun bir yapıya sahiptir. Bölgenin fiziksel koşullarından dolayı yamaç paraşütü oldukça yaygındır. Bu durum hem sporcuların hem de turistlerin bölgeye akın etmesini sağlar. 380 hektarlık alan, Orman Bölge Müdürlüğü’nce mesire bölgesi ve tesis olarak 2004 senesinde resmi anlamda açıldı. Buradaki kontrol ve denetimler özel bir şirket tarafından gerçekleştiriliyor.

BabadağBabadağBabadağBabadağ

Yorumlar

 • caglakara
  18.07.2022 09:18

  Fethiye'de tam Ölüdeniz'in yanında bulunan bu dağa teleferikle çıkabilir ve muhteşem bir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, paraşüt ile atalamayı da tavsiye ederim. Çok iyi bir etkinlik ve tecrübe.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler