Zinciriye Medresesi - GeziBilen

Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi

Mardin’de hüküm süren son Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa’nın 1385’te yaptırdığı Zinciriye Medresesi; sırları ve simetrisi ile tarihin görkemine ışık tutuyor. Timur ve ordusu ile savaştıktan sonra kendi yaptırdığı medreseye hapsedilen Melik Necmettin İsa’nın inşa ettirdiği bu yapıt hem felsefesi hem de mimari tekniğiyle diğer medreselerden farklı… Dikdörtgen bir alanı kaplayan Zinciriye Medresesi, iki katlı inşa edilmiş; cami, türbe ve çeşitli ek mekanlardan oluşuyor. Görenleri kendine hayran bırakan medrese, dilimli kubbeli yapısıyla çok uzaklardan dahi görülmeyi başarıyor. Günümüzde Kur’an kursu olarak kullanılan medresenin mescit tarafında Sultan İsa’nın türbesi bulunuyor. Kusursuz bir simetriyle inşa edilen yapıda ‘Bu dünyada ne ekersen ahirette onu biçersin’ felsefesini her taşın altında görmek mümkün! Mahşer alanını temsil eden havuz, astronomi derslerinde gökyüzünden yansıyan cisimleri görebilmek için yapılmış. Derslikler arasında tasarlanan eyvan sistemiyle de doğal ses yalıtımı sağlanmış. Ancak medresenin içi ve avlu için aynı şey söz konusu değil. Bu alanlar hoparlör kullanmadan ezan sesinin duyulabilmesi için çok daha farklı bir akustiğe sahip.

Zinciriye MedresesiZinciriye MedresesiZinciriye MedresesiZinciriye Medresesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:46

  Terasına çıkalabilmesi ile hem kalenin duvarlarını yakından görme fırsatı hemde Mezopotamya ovasını uçsuz bucaksız bir şekilde görme imkanı veriyor.

 • Gezgin
  31.08.2021 12:31

  burasi kasimiye medresesi

 • irembozz
  25.08.2022 07:14

  Mardin merkezde bulunuyor, yukarıya doğru tırmanarak ulaşıldığı için biraz yorucu olabiliyor ama kesinlikle buna değer👍🏻 İçeri giriş ücreti 5 tl. Mardin’deki diğer medrese yapılarında olduğu gibi ortada hayat çeşmesi var. Üst katındaki manzara ve kubbenin uyumu şahane 🥰

 • fatmahnterr
  20.06.2022 13:29

  Manzarası yeter 🥰🥰🥰

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota