Şehidiye Camii - GeziBilen

Şehidiye Camii

Şehidiye Camii

Şehirde 1400’lü yılların başına kadar hüküm süren Artuklular zamanından kalma çok sayıda tarihi yapının merkezindeki Mardin, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan otantik bir kültürel hazinedir. Bu kapsamda şehirde öne çıkan dini yapılardan biri ise bulunduğu mahalleye de adını veren Şehidiye Camii’dir. İşlek bir noktadaki caminin ilk halinin 1200’lü yılların ilk çeyreğinde inşa edildiği sanılıyor. Artuklu Hükümdarı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırıldığı biliniyor. Yaptıranın ölümünden sonra caminin haziresine gömüldüğü de bilinenler arasındadır. Güney tarafında iki adet mescidin bulunduğu camideki süslemeler ve geniş avlusu öne çıkan özelliklerinin başında geliyor. İlk planı yıllar içerisinde önemli sayıda değişikliklere uğrayan Şehidiye Camisi, bakımsızlıktan yıkılmasının ardından 1917’de tekrar yapılıyor. Bu sırada günümüzde de caminin yanında yükselen minaresi ilave ediliyor. Böylelikle orijinal hali tamamen farklılaşan cami, etrafındaki birçok tarihi yapı arasında en çok değişikliğe uğrayanların başında geliyor. Ek olarak caminin adı olan Şehidiye, 20’nci yüzyılın başındaki yeniden inşası sırasında temelinde ortaya çıkarılan şehit mezarlarına ithafen uygun görülmüş.

Şehidiye CamiiŞehidiye CamiiŞehidiye CamiiŞehidiye Camii

Yorumlar

 • furkanakay
  05.07.2022 08:44

  Mardin de harika mimari yapısı olan taş malzemelerin güzelliği etkileyici olan ince sanat eserlerinin ve yontma oyma işerinin olduğu bir cami.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota