Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi - GeziBilen

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Hayatını 2004 yılında kaybeden tanınmış iş adamı Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine adının verildiği müze, Mardin’in en önemli kültür-sanat noktaları arasında yer alır. Gül Mahallesi, Hükümet Caddesi üzerindeki tarihi bina 100 yılı aşkın süre önce askeri amaçla kullanılıyorken daha sonra vergi dairesi olarak açık tutulmuş. Nihai olarak geçtiğimiz senelerde Sabancı Vakfı nezdinde restore edilerek günümüzde müze fonksiyonu kazandı. İki katlı Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, ince ve uzun bir plana sahip. Böylelikle doğrusal bir yürüme aksında geniş görüş deneyiminin sağlanması hedefleniyor. Tarihi dokusu korunarak geniş bir koleksiyonla oluşturulan müzede daha fazla sayıda eserin sergilenebilmesi amacıyla mekanın; sütun ve diğer tüm mimari elemanları kullanılmış. Yapının dört bir yanında tarihi eserler mevcut demek yanlış olmaz. Sergilenen eserler arasında el yazması Kuran-ı Kerim’ler, yöresel kıyafetler, dokuma tahtaları, üretime yönelik diğer aletler, araç-gereçler, bakır ağırlıklı mutfak eşyaları, tarihi halısından masasına tüm detayları ile ev eşyaları ve mum heykellerden yararlanılarak kent yaşamına ışık tutan betimlemeler öne çıkıyor. Dingin atmosferde sizi kültürel bir gezintiye davet eden müzede ayrıca yılın belirli dönemlerinde sanat sergileri de düzenleniyor. Özellikle fotoğraf odağındaki sergileri ile yoğun ilgi görüyor Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi. Bir bölümü Dilek Sabancı Sanat Galerisi adıyla hizmet veren ve geneli itibariyle Mardin’in kültürel yaşamına önemli katkıda bulunan müze, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi hariç her gün, belirli saatler dahilinde ücretli olarak ziyaret edilebiliyor.

Sakıp Sabancı Mardin Kent MüzesiSakıp Sabancı Mardin Kent MüzesiSakıp Sabancı Mardin Kent MüzesiSakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Yorumlar

 • mervebakknn
  10.08.2022 07:00

  Bina ve yeri çok güzel iyi düşünülmüş içeride bir çok eser mevcut alt katta resim sergisi var üst katta da tarihi eserlerin resimleri mevcut.

 • huseyinatess
  17.12.2022 16:44

  Müzede çok fazla tarihi eser bulunmamakla beraber alt kattaki resim galerisi o açıği kapatmakta, Mardin sıcağında gidilip serin serin gezilebilecek bir mekan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota