Mor Gabriel Manastırı - GeziBilen

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı

Mardin’in güneşin üzerinde batmadığı sımsıcak ilçesi Midyat’a 23 km mesafede bulunur Mor Gabriel Manastırı. Bir Süryani manastırı olan görkemli yapı, çarpıcı detayları ile dünyaca ünlüdür...

Ağaçlık bir alandaki yüksek konumda inşa edilen Mor Gabriel Manastırı’nın yapımına başlanan tarih 397 olarak kayıtlara geçer. Çeşitli dönemlerde farklı adlarla anılan manastır, Süryanice ‘Rahiplerin Meskeni’ anlamındaki Dayro d'Umro’ndan atıfla Deyrulumur adıyla da biliniyor. Özgün ismi ise 634-668 yılları arasında yaşayan Metropolit Mor Gabriel’den geliyor.

615 ve 1049 tarihlerinde metropolitlik merkezi olan manastır zamanla barınma evi, kubbe, abide evi, dua yeri ve mabetlerin inşa edilmesiyle dolayısıyla hem iç hem dış bölümlerine yapılan eklemelerle genişlemiş. Böylelikle dünyadaki en büyük Süryani manastırlarından biri halini almış.

Yaşıyla da bir başka öneme sahip. Yunanistan’daki manastırlardan 400, Mısır’daki Mort Katherina Manastırı'ndan yaklaşık 150, Filistin’de bulunan Mor Saba Manastırı'ndan ise neredeyse 80 yıl daha eski tarihte kurulan Mor Gabriel Manastırı; bu yönüyle de ilgi çekiyor.

Mor Gabriel ManastırıMor Gabriel ManastırıMor Gabriel ManastırıMor Gabriel Manastırı

Yorumlar

 • guvenylmz
  19.07.2022 06:57

  Milattan önce 2000 Yılında Paganlar tarafından güneş tapınağı olarak kullanılan daha sonra Süryanilerin eline geçen ve 4000 yıldır ibadete devam ediyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota