Midyat Mağaraları - GeziBilen

Midyat Mağaraları

Midyat Mağaraları

Mardin şehrinin ilk yerleşim yerlerinden olan Midyat Mağaraları, binlerce yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutar. Yaşamın başından bu yana insanoğlunun birincil ihtiyaçlarından birisi barınmak olmuştur. Günümüzdeki imkanların olmayışından dolayı genellikle kayalıklara oyularak ve sabırla yapılar inşa edilmiştir. Medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’nın kalbi olan Mardin halkı da binlerce yıldır bu geleneğe uygun hareketle mağaralara yaşam alanı yapar. Adını mağaralar kenti anlamına gelen Matiate’den alan Midyat, isminin hakkını verircesine pek çok mağara bulundurur içerisinde… Coğrafi özelliklerinin getirdiği bir zorunlulukla inşa edilen bu mağara evler, aynı zamanda kaya ve paralel mağara kültürünü oluşturur. Geçmişten günümüze şekillenen sanat ve mimari anlayışlarının en güzel örneklerini sergileyen Midyat Mağaraları, özellikle geçmiş yüzyıllarda yaşamış insanların sabır kavramları hakkında da bilgi verir. Büyük bir özveri sonucu oluşturulan Midyat Mağaraları’ndaki evler, henüz şehirleşme yaşamına geçmemiş insanlardan izler taşıdığından bizlere binlerce yıl öncesinin sosyal yaşam kültürü hakkında da bilgi verir. En çok turist akınına uğrayanlar arasında Şakolin, Firiye, Kefilsannur ve Linveyri Şifa Mağaraları yer alan Midyat Mağaraları, şehrin mistik dokusunun oluştuğu başlangıç noktası olarak da adlandırılır.

Midyat MağaralarıMidyat MağaralarıMidyat MağaralarıMidyat Mağaraları

Yorumlar

 • furkanakay
  05.07.2022 08:23

  Tarihi dokusu ile Şehir merkezinde müthiş bir atmosfere sahip olabileceğiniz özenle oluşturulmuş müzik listesi ilede zihninizi rahatlatacak.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota