Mardin Protestan Kilisesi

Mardin Protestan Kilisesi

22.02.2021 00:18


Mardin’in tek Protestan kilisesi olan bu ibadethane, 1860 yılından bu yana şehrin Hristiyanları için en önemli noktaların başında gelir. Diyarbakır’dan Mardin’e göç eden Protestanlar tarafından 1860 yılında yapılan Mardin Protestan Kilisesi, inşa edildiği tarihten sonraki ilk 100 yıl içerisinde şehrin Hristiyanlarının uğrak noktası halini alır. 1960 yılında Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe neticesinde kapatılan ve uzun yıllar da kapalı kalan kilise, iki yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 2015 yılında yeniden ibadete açılır. Binlerce yıllık tarihinde sayısız medeniyete, dine ve kültüre ev sahipliği yapan Mardin şehri, özellikle Süryanilerin ve Hristiyanların Mezopotamya’daki başkenti konumundaydı. Geçen zamanla birlikte dağılan devletlerden geriye kalan her etnik köken ve inançtan insan, tıpkı bir mozaiğin parçaları gibi bütünü oluşturur bu şehirde. Çoğunluğu Müslüman olan kent 1860’ta Hristiyan bir topluluktan göç alınca ibadethaneler yetersiz kalır ve özellikle Protestanlar için yeni ibadet yerleri yapılması gerekir. Bunun üzerine de Mardin’deki Protestan Kilisesi inşa edilir. 160 yıldan fazladır zamana meydan okurmuşçasına sapasağlam ayakta duran bu yapı, günümüzde şehrin din ve kültür turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Şehri gezmeye gelenlerin uğramadan dönmediği noktalardan biri olan Mardin Protestan Kilisesi’nin mimarisi de pek çok farklı medeniyetten izler taşır.

Mardin Protestan KilisesiMardin Protestan Kilisesi

Yorumlar

 • mervebakknn
  10.08.2022 07:09

  Tarihi binası dikkatinizi mutlaka çekecektir. Harika bir atmosfere sahip tarihi dokusu ve tarihi eşyaları dikkat çekici.

 • pelinakgl
  13.10.2022 06:06

  Mardin sokaklarını arşınlarken çeşitli kültürlere ve farklı dini yapılara hayran olmamak elde değil. İşte bu kilisede küçük ama etkileyiciliği ile öyle..

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:48

  Mardin gerçekten medeniyetlerin buluştuğu bir şehir. Protestan kilisesi de bunun güzel bir yansıması. Görevliler gayet ilgili ve saygılı davranarak tüm sorularınıza içtenlikle cevap veriyorlar. Umarım asırlardır gelen bu birliktelik hiçbir zaman bozulmaz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler