Hacı Abdullah Bey Konağı

Hacı Abdullah Bey Konağı

22.02.2021 00:18


Mardin’in Savur ilçesindeki tüm öyküleri bünyesinde yaşatan Hacı Abdullah Bey Konağı hem otel hem de müze olarak neredeyse 200 yıldır faaliyet gösteriyor. Şehrin en güzel yapılarından biri olan bu muhteşem konak, köklü geçmişi ve mimarisindeki ihtişamla görenleri kendine hayran bırakıyor. Upuzun yeşil kavaklıkları geride bırakarak ulaşılan bu mekana varanları Mardin Kalesi’nin gölgesi adeta kanatları altına alır. Abdullah Bey Konağı, açık toprak rengindeki tepelerden oluşan ihtişamlı manzarasıyla bir görsel şölen abidesidir. Şehrin en eski konağı olan Hacı Abdullah Bey Konağı, eski sahibi Hacı Abdullah Bey’in adını taşır. 1850’lerde inşa edilen bu yapı, iç mekanındaki genişlikle de ziyaretçilerine ferahlığı yaşatır. Simetrik ve gösterişli süslemeleriyle bir Bey Konağı olduğunu misafirlerine hissettiren mekan, kaşiflerini deyim yerindeyse bir zaman yolculuğuna çıkarır. Aynı zamanda bir müze olan Hacı Abdullah Bey Konağı, Mardin halkının geçmişten günümüze kullandığı mutfak gereçlerinden giydikleri kıyafete kadar pek çok eseri de bünyesinde barındırır.

Hacı Abdullah Bey KonağıHacı Abdullah Bey KonağıHacı Abdullah Bey KonağıHacı Abdullah Bey Konağı

Yorumlar

 • pelinakgl
  13.10.2022 06:09

  Yaşayan bir Tarih. Mardinin Savur İlçesinde hala ayakta kalamaya çalışan bir konak.

 • irembozz
  25.08.2022 07:25

  Savur un 2 dağınin çevresine yapılmış o muhteşem mimarisini Abdullah efendi konağı dan izlemek ve evin sahibi Selahattin beyden atalarının hikayelerini ve ev hakkında sohbet etmek gerçekten paha biçilemez . Selahattin bey emekli öğretmen ve müdürlük yapmış uzun bir süre. Ve kendisi tam bir Savur beyefendisi kibarligi ve nezaketiyle kalbimizde taht kurdu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler