Firdevs Köşkü

Firdevs Köşkü

22.02.2021 00:18


Artuklu mimarisinin en önemli eserlerinden Firdevs Köşkü, ihtişamı ve güzelliğiyle 1364 yılından bu yana varlığını sürdürüyor. Zamana meydan okuyan ve turistlerini geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaran Firdevs Köşkü, Nusaybin’e giden yol üzerinde tüm güzelliğiyle sapasağlam ayakta durur. Artuklu mimarisinin en önemli örneklerinden olan yapı, Salih Necmeddin tarafından 13’üncü yüzyılın sonlarına doğru yaptırılır. Vali Konağı’nın hemen yanında vakur duruşuyla kendine hayran bırakan Firdevs Köşkü’nün önünde havuz da bulunur. Firdevs Köşkü’nün planı aslında büyük bir konak şeklindedir. İçerisinde üç adet eyvana rastlanır ki bu Selçuklu ve Osmanlı mimarilerinde sıkça rastlanılan bir mimari tarzdır. Üç tarafı nişli kalın duvarlarla çevrili ve tek tarafı tamamen açık olan bu süslü işlemelerle bezenmiş eyvanlar, köşkün iç mekanında ayrı bir ferahlık yaratır. Mardin şehrinin genel mimari hatlarının en gelişmiş versiyonu olarak karşımıza çıkar Firdevs Köşkü. Kendisinden bağımsız gibi görünse de aslında tam bir uyum içerisinde olduğu bahçesiyle oldukça geniş bir alana yayılıdır. İki katlı bu eşsiz güzellik, günümüzde hala ev olarak kullanılır.
Firdevs KöşküFirdevs Köşkü

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:50

  Eski Mardin'in tamamını görebileceğiniz bir alan. Özellikle Mardin Kireçtaşları'ndan yapılmış evler ve muhteşem gece manzarası tam kartpostallık.

 • melisacubuk
  21.09.2022 08:18

  Mardin için gündüz mezarlık gece gerdanlık olduğunu söylerler. Bu manzaranın en iyi görülebileceği yerlerden biri de burası. Yanılmıyorsam özel mülkiyet.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler