Yusufağa Kütüphanesi - GeziBilen

Yusufağa Kütüphanesi

Yusufağa Kütüphanesi

İslamiyet dini ve tasavvuf felsefesi hakkında araştırmalar yapan önemli din adamlarının el yazması eserlerinden oluşan Yusufağa Kütüphanesi hem mimari hem de tarihi açıdan büyük öneme sahiptir. Sultan Selim Camii’nin batı kısmında camiye bitişik olarak inşa edilen Yusufağa Kütüphanesi, 1700’lü yılların sonunda Konya’da yaşamış olan Yusufağa tarafından yaptırılır. 1795’ten beri ayakta olan yapının inşaat çalışmalarını ise Mehmed Sadık yürütür. Sadık, kütüphane tamamlanana kadar tüm işçilerin ve eserin ilerleyişini an be an denetler. Yusufağa Kütüphanesi’nin asıl kapısı Selimiye Camii’ne açılır. Günümüzde kapatılan bu kapı yerine yeniden düzenlenen ve kapı formunu alan pencereden girilir yapıya. Kesme gödene taşından yapılan kütüphanenin çatı kısmı ise kurşundan bir kubbe ile örtülüdür. Konya Yazma Eser Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan kütüphane, geniş koleksiyonuyla da gezginlerin bilgi açlığını giderir. 3 binin üzerinde el yazması ve 8 bini aşkın basılı kitabın yer aldığı Yusufağa Kütüphanesi’nde 12 bine yakın eser yer alır.

Yusufağa KütüphanesiYusufağa KütüphanesiYusufağa KütüphanesiYusufağa Kütüphanesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  23.08.2022 07:18

  Kütüphane içerisinde matbu kitaplar Osmanlıca farsça arapça kitap gibi değerli kitapların bulunduğu tarihi eser bir kütüphane.

 • aysenurgunduzz
  10.11.2022 10:52

  Yusuf Ağa Kütüphanesi, caminin duvarına bitişik olarak inşaa edilmiştir. 3. Selim'in annesi, Mihrişah Sultan'ın Kethüdası, Yusuf Ağa tarafından 1795 yılında yaptırılmıştır…

 • mustafaalii
  04.07.2022 08:29

  Yazma Eserler barındıran bir müze. Tamamına yakını dijital ortama aktarılmış tarihi araştırma merakı olan kişiler için hazine sandığı gibi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota