Tahir ile Zühre Camii ve Türbesi

Tahir ile Zühre Camii ve Türbesi

Tahir ile Zühre Camii ve Türbesi

Anadolu Selçuklu Döneminin önemli politik kişiliklerinden olan Sahip Ata Fahreddin Ali, uzun soluklu devlet kariyeri süresince çok sayıda yapı inşa ettirmiştir. Tahir ile Zühre Camii ve Türbesi de döneminin en fazla bina inşa ettiren kişisi olduğundan ‘Ebu’l-Hayrat’ ünvanını alan Sahip Ata tarafından 13. yüzyılda yaptırılmıştır. Bu sebeple Sahip Ata Mescidi olarak da anılan yapı günümüzde Gazi Lisesi’nin yakınında bulunur ve Konya Dış Kalesi’nin Çeşme Kapısı önüne inşa edilmiştir. Yapı büyük ihtimalle bir külliyenin parçasıydı. Türbeye mescidin içinden geçilerek ulaşılır. Eşsiz bir mimariye sahip olan yapı çinilerle süslüdür. Dikdörtgen planlı ve basık tonoz örtülü yapıya sahip türbede alçı rölyeflerle süslenmiş bir mihrap bulunur. Kubbede kufi hat ile Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali yazılıdır. Kubbe merkezindeki çini madalyonu ise oldukça ilgi çekicidir. Mekanın içinde iki sanduka bulunur ve bazı kaynaklara göre sandukalar buraya geç bir tarihte konulduğundan yapının aslî halinde türbe olup olmadığı şüphelidir. 

Türk halk hikaye geleneğinde yapıya adını veren Tahir ile Zühre’nin önemli bir yeri vardır. Anlatılagelen hikayeye göre anne ve babalarının yedikleri sihirli bir elmadan dünyaya gelen sultan kızı Zühre ve vezir oğlu Tahir birlikte büyümüşler. Yaşlı bir Pir’in elinden içtikleri ‘aşk badesi’ ile sarhoş olur birbirlerine aşık olurlar. Birbirlerine olan aşkları dillerinden düşmez. Ancak daha beşikteyken sözleri kesilen bu iki sevgilinin kaderi onları ayırır. Tahir Konya’dan Mardin zindanına sürülür, Zühre ise sarayın bir odasına kapatılır. Tahir zindanda 7 yıl kaldıktan sonra Zühre’ye kavuşacağım derken onun evlilik haberini duyar. Zühre’yi kaçırma planları yaparken sultan haberi duyar ve Tahir’in hayatına son verir. Kalbini kaplayan derin üzüntüye dayanamayan zühre ise Tahir’in mezarının başında hayatını kaybeder. 


Nazım Hikmet’in hikayeye atıf yapan mısraları şu şekildedir;

‘‘Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da

Hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.’’


Görseller: memleket.com.tr

Tahir ile Zühre Camii ve TürbesiTahir ile Zühre Camii ve Türbesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  23.08.2022 07:10

  Etrafı çok güzel atmosferi mükemmel 13.yy dan kalma bir cami. Tarihi dokusu muhafaza edilmiş ancak anladığım kadarıyla yan tarafından yol geçirilirken biraz tahrip edilmiş.

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:42

  Tahir ile Zühre'nin kabirleri maalesef yok. Camiinin içi mis gibi kokuyor ve duvarlardaki detaylar hele ki tavandaki detay çok güzel. 💜

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler