Şeyh Tavusbaba (Şeyh Tavus Mehmed El-Hindi) Türbesi

Şeyh Tavusbaba (Şeyh Tavus Mehmed El-Hindi) Türbesi

Şeyh Tavusbaba (Şeyh Tavus Mehmed El-Hindi) Türbesi

Gönüllerin şehri Konya’nın en çok ziyaret edilen türbelerinden birisi Meram’da bulunan Tavus Baba Türbesi’dir. İçi tuğladan, dışı taştan yapılmış olan bu türbeden yatan kişinin kadın mı yoksa erkek mi olduğu hala tartışma konusudur. Ancak Hindistanlı biri olduğu ortak bir fikirdir. Türbenin Selçuklu döneminde yaşamış Şeyh Tavus Mehmed (Şeyh Tavus-ı Hindi) olabileceği düşünülürken aynı zamanda Ahmet Eflaki tarafından yazılan ‘’Ariflerin Menkıbeleri’’ isimli kitapta bazı efsaneler yer alıyor. Bunlardan birinde Tavus Ana anlatılır. Aktarılan efsanede Tavus Ana harp çalan hoş sesli bir kadındır. Saz çalmasındaki maharetinden birçok kişiyi kendine aşık etmiştir. Tesadüfen bir gün yolları Mevlana ile kesişir. Mevlana ona sarığından bir parça keserek hediye eder. Aynı gün Sultan’ın haznedarı Şerafeddin, hoş sesli kadının olduğu hana uğrar ve ona aşık olur. Ardından onu nikahına alır. Tavus Ana’ya sorar; ‘Şimdiye kadar sende bu güzellik yoktu. Seni dünyalar güzeli gibi görmemin sebebi nedir?’. Tavus Ana ise ona Mevlana’nın kendisini şereflendirdiğini söyler ve başına bağladığı sarık parçasını gösterir. Tavus Ana’nın durumu öyle bir hal alır ki Konya’lı kadınlar onun müridesi olmaya başlar. 


Görsel: erakademi.net

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:30

  Konya Meramda, cami ile arkasında türbe bitişik çevre düzenleme güzel badem ağaçları ile maneviyatı yüksek bir yer. Duası

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler