Sahip Ata Vakıf Müzesi - GeziBilen

Sahip Ata Vakıf Müzesi

Sahip Ata Vakıf Müzesi

Bir külliye olarak inşa edilen ama bugün müze olarak ziyaretçilerini kabul eden Sahip Ata Vakıf Müzesi, 13’üncü yüzyıldan günümüze ulaşmış değerli mimari eserlerden biridir. Anadolu Selçuklu Devleti vezirlerinden Sahib Ata Fahreddin Ali’nin 1277 yılında inşa ettirdiği yapının mimarı Keluk bin Abdullah’tır. Sağlam yapısıyla yüzyıllara meydan okuyarak günümüze en az hasarla ulaşan bu yapı, neredeyse ilk günkü ihtişamını korur. Konya’nın en eski Selçuklu mimari örneklerinden biri olan külliye, 2000’li yılların başlarında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlanır. Birkaç sene süren restorasyon çalışmalarının ardından külliyenin dergah kısmı 2006’da Sahip Ata Vakıf Müzesi olarak halkın ziyaretine açılır. Bugün müze olarak kullanılan külliye cami, türbe, dergah (hankah) ve çifte hamamdan oluşur. Dini bir yapı olarak klasik Selçuklu mimari dönemi tarzıyla inşa edilen yapı, Anadolu medeniyetlerinden de izler taşır. Külliyeyi yaptıran Fahrettin Ali, eşi ve çocukları bu yapıdaki türbede ebedi istirahatlerindedir. Anadolu’nun misafirperverliği ve Selçukluların Türk kültürünün sentezlendiği bu külliye-müze, 13’üncü yüzyıl tarih sahnesinden çıkıp günümüz kaşiflerine deyim yerindeyse kucak açar.

Sahip Ata Vakıf MüzesiSahip Ata Vakıf MüzesiSahip Ata Vakıf Müzesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  23.08.2022 07:30

  Muazzam ötesi bir yer. Girişler ücretsiz. İçeride Hz. Muhammed'in sakal-ı şerifi, Konya Alaaddin Camii'ne ait halı ve kilim örnekleri, el yazması Kur'an-ı Kerimler, kitaplar, hat levhalar, şamdanlar ve daha birçok şey bulunuyor. Kısaca ölmeden görülmesi gereken bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota