Panorama Konya Müzesi

Panorama Konya Müzesi

22.02.2021 00:18


Panorama Konya Müzesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatındaki dönüm noktalarını ve tüm yaşamını anlatan tek müze olma unvanına sahiptir. Bir yandan 13’üncü yüzyıl Konya’sını da anlatan müze, Mevlana’nın öğretilerini, Mesnevilik kültürünü ve Tasavvuf edebiyatını yerinde inceleyip anlamak isteyen kaşiflerin Konya’da uğrak noktalarından biridir. Mevlana’nın ve ailesinin şehirdeki halk üzerindeki etkilerinin de betimlendiği müzede gezginler yüzlerce yıl öncesine doğru yolculuğa çıkar. İki bölümden oluşur Panorama Konya Müzesi; Galeri ve Panorama… Galeri kısmı, yağlı boya tablolarıyla betimlenmiş Mevlana öğretilerini anlatır ki bunların içerisinde çektiği çileler, Şems-i Tebrizi ile tanışması ve Şeb-i Aruz da yer alır. Özellikle Mevlana’nın cenaze törenine her dinden ve ırktan insanların katılmasının tasvir edildiği tablo, ziyaretçilere hoşgörü duygusunu aşılar. Müzenin Panorama bölümü ise kaşiflerin en çok ilgisini çeken bölümdür. Balmumu heykellerden resimlere kadar Konya’nın İpek Yolu ve Baharat Yolu’ndaki etkili ticareti de vurgulanır. Bu bölümde ayrıca Selçuklu Sultanı II. Keyhüsrev’in sarayın kapısından halkın içine gelişi ile Mevlana’nın çekiç sesiyle ilk defa sema yapışı bir arada işlenmiştir.

Panorama Konya MüzesiPanorama Konya MüzesiPanorama Konya MüzesiPanorama Konya Müzesi

Yorumlar

 • burakkya
  17.08.2022 08:12

  Konya kültürü ve tarihinin, Mevlana'nın hayatının resim ve minyatürlerle resmedildiği güzel bir yer. Ücretsiz otoparkı mevcut

 • leylakorkmazz
  01.09.2022 15:21

  Bir şehri anlamak için öncelikle müzelerini gezmek gerektiğine inanıyorum. Konya ili bu konuda çok güzel çalışmalara imza atmış ki burası da onlardan bir tanesi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler