Koyunoğlu Müzesi

Koyunoğlu Müzesi

22.02.2021 00:18


Dünyaca ünlü bir müzedir burası… Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu’nun koleksiyonu için tüm ömrünü harcadığı müze ve kütüphane, bugün Konya’nın en seçkin eserlerinden biridir. Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu, doğduğu günden vefat ettiği 1974 yılına kadar tüm ömrünü kütüphane ve müzenin koleksiyonunu genişletmek için harcar. Vefatından sadece bir yıl önce ise kütüphaneyi ve müzeyi "Varlığını vatanına ve milletine veren kişi, insanların en mutlusudur.” diyerek Konya Belediyesi’ne bağışlar. Koyunoğlu’nun vefatının ardından korumaya alınan evinin çevresi istimlak edilir. Hemen ardından yaklaşık 3,5 kilometrekarelik genişçe bir alana bugünkü modern bina inşa ettirilir. Koyunoğlu’nun tüm müze ve kütüphanesi de buraya taşınır, düzenlenir. Konya Belediyesi’nce en ince ayrıntısına kadar uğraşılan müze, 2 Şubat 1984 yılında A.R. İzzet Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi ismiyle halkın hizmetine açılır. Müzeye girmeden evvel binanın avlusundan geçilir. Binanın dört bir yanını kuşatan bu avlu, aynı zamanda bir bahçe görünümündedir. Büstler, hayvan ve insan heykellerinin yanı sıra mezar taşları ve şahideler ile çevrili olan bahçe, koca bir ömürlük uğraşın göstergesi gibidir. Aynı kompleks içerisinde yer alan ve avlunun batısında bulunan Konya Evi de ziyarete açıktır. İki katlı olan bu ev 19’uncu yüzyıl sivil mimari örneğinin en güzellerinden biridir.
Koyunoğlu MüzesiKoyunoğlu MüzesiKoyunoğlu MüzesiKoyunoğlu Müzesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:38

  Müzesi çok ilgi çekici, kütüphane ise görülmeye değer. Samimi ve güzel bir yer.

 • guvenylmz
  27.07.2022 08:13

  Koskoca Selçukluya başkentlik yapmış bir kent için küçük olsada özenle emek verilerek hazırlanmış zengin içeriğe sahip mekan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler