Konya Arkeoloji Müzesi - GeziBilen

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Anadolu, eşsiz bir kültürel mozaiğe ve insanoğlunun tarihsel gelişimine dair çeşitli izlere ev sahipliği yapar. Kökeni çok eskilere uzanan coğrafyanın merkezinde yer alan Konya Arkeoloji Müzesi ise tüm bu çarpıcı geçmişin kronolojik şekilde tanığı olmak isteyen kültür turizmi meraklıları için eşsiz bir değer. Konya’daki tarihe yolculuk deneyimi; Erbaba, Süberde, Çatalhöyük kazılarının kaynaklık ettiği Neolitik Çağ bulguları ile başlıyor Konya Arkeoloji Müzesi'nde… I. Prehistorik Eserler Salonu'nda milattan önce 6500-5300 yılları arasına tarihlenen döneme ışık tutan toprak kaplar, çakmak taşından yapılmış eşyalar, av amaçlı kesici-delici aletler görülebilir. Milattan önce 3000-1950 yılları arasına ilişkin eserler Eski Tunç Çağı Eserleri Salonu’nda ziyaret edilebiliyor. Milattan önce 1950-1750 yıllarını kapsayan Orta Tunç Çağı Eserleri, hayvan biçimli kaplardan süs eşyalarına ilgi çekici bir etnografik şölen yaşatıyor. II. Demir Devri Eser Salonu, klasik devir eserleri, milattan önce 330-30 arasındaki Helenistik dönem eserleri, Roma ve Bizans eserleri ile müze gezisi tamamlanıyor. Roma döneminden günümüze gelen Hermes, Eros ve boğa heykelcikleri ile Bizans kiliselerinin taban mozaikleri ve savaş aletleri öne çıkıyor. Müze bahçesinde ise taş ve mermer heykelleri, lahitler, mezar taşları, sandukalar, yazıtlar gibi eserler bulunuyor. 1962 yılından beri şimdiki haliyle açık olan müze, Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

Konya Arkeoloji MüzesiKonya Arkeoloji MüzesiKonya Arkeoloji MüzesiKonya Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  01.09.2022 15:23

  Kendisi küçük ama içeriği çok büyük, eser bakımından çok zengin bir müze olmasına rağmen, biraz bakımsız gibi geldi bana. Şehir merkezine oldukça yakın, ulaşımı kolay, lahit ve mezar taşları ağırlıklı bir müze ama zevkle geziliyor.

 • irembozz
  05.07.2022 07:57

  İçerisinde İnanılmaz eserler yer alıyor. Hatta girişteki lahitler hiç bozulmadan tahrip olmadan güzel korunmuşlar bunları görmek için bile gidilir.

 • zeynpbalcii
  18.08.2022 08:11

  Taş ağırlıklı tarihi eserlere sahiplik yapan düzenli bir yer, özellikle lahitler etkileyiciydi.

 • burakkya
  17.08.2022 08:13

  Otoparkı var mı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota