Karatay Müzesi - GeziBilen

Karatay Müzesi

Karatay Müzesi

Dört bir yanında Anadolu’nun kültürel simgelerine dair izler taşıyan Konya’daki Selçuklu dönemi medreselerinden Karatay Medresesi, 1955’te onarılıp çini müzesi haline getirildi. Şehrin turistik açıdan öne çıkan rotalarından biri olan müze, Anadolu çini sanatını merak edenler için hazine değerinde. Müze kapsamında Selçuklu devri duvar çinileri, Selçuklu Köşkü çinileri, çini kaplar, Kubadabad Sarayı çinileri ile Beylikler ve Osmanlı çinileri şeklinde görülebiliyor. Eşsiz bir görsel zarafet vadeden müzedeki Selçuklu duvar çinileri arasında Konya’daki Nizamiye Medresesi’ne ait çiniler öne çıkıyor. Selçuklu Köşkü çinileri ise Konya’da 1941’de yapılan arkeolojik çalışmalarla keşfedilmiş altın yaldızlı, sır desenli eşsiz eserleri kapsıyor. Çiniden yapılan tabaklar, sürahiler, kap-kacak, tabak, kase gibi mutfak eşyaları görülebiliyor. Müzedeki en kıymetli eserler ise şüphesiz Kubadabad Sarayı çinileri. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat I’in manzarasından etkilenerek Beyşehir Gölü yakınında yaptırdığı sarayların genel adı olan Kubadabad’da yine arkeolojik çalışmalarla bulunan sayısız çini, Karatay Medresesi Müzesi’nde sergileniyor. Bu çiniler, özellikle figürlerinin zenginliği yönüyle Türk sanatının en değerli örnekleri arasında gösteriliyor. Son olarak Osmanlı zamanından günümüze ulaşmış çiniler, müze vitrinlerinde sizi etkisinden kolay kolay çıkılamayan bir yolculuğa davet ediyor. Tüm bu çini şölenine ek olarak Karatay Medresesi’nin mozaik çinileri de görsel deneyimi tamamlayıcı bir öğe fonksiyonu üstleniyor.

Karatay MüzesiKaratay MüzesiKaratay Müzesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  23.08.2022 07:28

  Karatay Medresesi tarihi açıdan en önemli yerlerden birisi. Bu öneminin sebebi ise Selçuklu döneminden gelen en eski ve korunmuş Çini eserleri ile yapılmış yer olmasıdır. İçerisinde ise Konya ilçeleri ve merkezinde bulunan bir çok çini eserleri sergileniyor. Ayrıca su kanallarını gösteren camdan bir bölüm yapmışlar. Eskiden nasıl toprak altından bu sistemin sağlandığına dair ufak bilgi sağlıyor. Konya merkezde bulunuyor ve yürüyerek gelmeniz gerekiyor. Müze kart ile girebiliyorsunuz.

 • sudekilic
  05.10.2022 14:57

  Karatay Medresesi çevre yerlerden getirilmiş birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Küçük bir mekan ama görülmeye değer eserlerle donatılmış

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota