Gömeç Hatun Türbesi

Gömeç Hatun Türbesi

Gömeç Hatun Türbesi

Konya Kalenderhane mahallesinde yer alan Musalla Mezarlığı’nda türbesi bulunan Gömeç Hatun, Anadolu’nun kadın evliyalarından birisidir. Türbe, Anadolu Selçuklu Sultanı Rükneddin Kılıçarslan’ın eşi olan Gömeç Hatun’un anısına 13. yüzyılda yaptırılmıştır. Oldukça ihtişamlı ve adeta bir kaleyi andıran türbe oldukça ilgi çekicidir. Yapının eyvan kemerlerinin etrafı Selçuklu motiflerinin bulunduğu mozaiklerle süslenmiştir. 

Oldukça hayırsever olan Gömeç Hatun yaşadığı dönemde Tokat’a bir medrese, Konya’ya yine bir medrese ve çeşme yaptırmıştır. Yüksek sınıfa mensup kadınlar cuma geceleri bir araya gelip Mevlana’nın da katılımıyla sema meclisi kurarlardı; Gömeç Hatun da Mevlana’nın kadın müridlerinden biridir. Bir anlatıya göre Mevlana, Gömeç Hatun’a oturduğu evin yıkılacağını önceden haber vermiş ve onun hayatını kurtarmıştır. Bu sebeple Gömeç Hatun, Mevlana’ya mürid olmuştur. 

Bu yapı aynı zamanda Kız Kulesi olarak da anılır. Bunun sebebi yapının bir kaleyi andırması ve İstanbul’da bulunan Kız Kulesi ile benzer bir efsaneye sahip olmasıdır. Efsaneye göre türbenin bulunduğu bu kuleyi Sultan Kılıçarslan ailesinin güvenliği için inşa ettirir. Gömeç Hatun bu kalede yaşamaya başlar ancak sultanın düşmanları ailesinin peşini bırakmaz. Bir gün üzüm satan bir kadın kulenin yanından ‘Üzüm var!’ diye bağırarak geçerken Gömeç Hatuna bütün üzüm sepetini satar. Ancak sepetin içinde siyah bir yılan vardır. Sepetten çıkan yılan Gömeç Hatun’u sokar ve hayatını kaybetmesine sebep olur. Her ne kadar onu koruması için yaptırılan kulede saklansa da burası onun hayata gözlerini yumduğu yer olur…


Görseller: memleket.com.tr, Sözcü

Gömeç Hatun Türbesi

Yorumlar

 • sudekilic
  05.10.2022 14:58

  Gömeç Hatun Türbesi, Konya'da, Musalla Mezarlığı'nda, 13. yüzyıldan kalma Anadolu Selçuklu tarzında inşa edilmiş olan türbedir. Büyük bir kısmı kesme taştan, geri kalan kısmı ise tuğladan örülmüştür.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler