Çatalhöyük Neolitik Kenti

Çatalhöyük Neolitik Kenti

Çatalhöyük Neolitik Kenti

Yerleşik hayata yeni geçen toplulukların kültürel yaşamına dair kalıntıların yer aldığı Çatalhöyük Neolitik Kenti, uzun yıllardır kaşiflerin ilgisini çeken noktalar arasında yer alıyor. Çatalhöyük Antik Kenti, Güney Anadolu Platosu boyunca yaklaşık 14 hektarlık bir alana yayılıdır. Burası, insanlık tarihinin en eski ve belki de gizemli bilgilerinin bir kısmını barındırır. Doğu ve batı olmak üzere iki ayrı höyükten oluşan Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin doğudaki yerleşkesinin tarihi milattan önce 7400 yılına kadar uzanmaktadır. Doğu höyüğünde 18 ayrı neolitik yerleşim katmanı bulunur. Neolitik çağ insanının günlük sosyal yaşamı ve yerleşik hayata geçtiğinde yaşadığı sorunların incelendiği bu yerde, sayısız kalıntıya rastlanmıştır. Rölyefler, duvar resimleri, heykeller ve sanatsal pek çok başka öğenin de bulunduğu bu arkeolojik kazılarda ulaşılan bulgular bugüne ışık tutar. Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin batı höyüğü, doğu höyüğüne göre daha gençtir. Yapılan kazı çalışmalarında ulaşılan eserlere bakıldığında milattan önce 6200 yılına kadar uzanan bir tarih yolculuğu görülür. Bakır Taş Çağı olarak da adlandırılan Kalkolitik döneme ait kültürel pek çok eserin yer aldığı höyükte, aynı zamanda 2 bin yıldan uzun süredir varlığını sürdüren köylere de ulaşılmıştır. Terkedilmiş bu köy yapıları, geçmiş dönem insanlarının kentsel yaşama geçişi hakkında önemli bilgiler verir. Binlerce yıllık tarihe tanıklık etmek isteyenlerin görmeden dönmediği Çatalhöyük Neolitik Kenti, arkeologların aktif araştırma noktalarından biridir.

Çatalhöyük Neolitik KentiÇatalhöyük Neolitik KentiÇatalhöyük Neolitik KentiÇatalhöyük Neolitik Kenti

Yorumlar

 • fatmahnterr
  01.07.2022 08:45

  Milattan önce 8 binlere dayanan gittiğinizde o dokuların her birini hissedeceğiniz neolitik kent.

 • zeynpbalcii
  11.08.2022 08:03

  İnsanlığın yerleşik hayata geçiş sürecini, tarım ve avcılıktaki gelişim ve değişimini detaylı şekilde öğrendiğiniz evrensel değere sahip bir yer

 • betulalp
  03.07.2022 09:50

  Görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olmasına rağmen çevresinde oturup bir şeyler içebileceğiniz bir mekan yok. Bu bakımdan eksik olduğunu düşünüyorum. Biz gittiğimizde ziyaretçilerin çoğu yabancıydı. Türkler bu tarz miraslara çok kayıtsız kalıyor. Gidip görmelisiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler