Batı Cephesi Karargahı Müzesi - GeziBilen

Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlık mücadelesi adına başlattığı Milli Kurtuluş Savaşı’nda, batı cephesi önemli bir yere sahiptir. Bugün müze olarak kullanılan bina, 1904-1905 yılları arasında dönemin belediye başkanı tarafından yaptırılır. Belediye binası olarak faaliyet gösteren ve halka açılan bina, 18 Kasım 1921’de Akşehir’e taşınan Batı Cephesi Komutanlığı’na tahsis edilir. Büyük Taarruz’un hazırlıklarının yapıldığı binada komutanlık bir yıl boyunca hizmet verir. Tarih sayfaları 1964’ü gösterdiğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen bina, aslına sadık kalınarak restorasyon çalışmaları geçirir. Beş yıl süren onarım ve bakım çalışmalarının ardından Atatürk ve Etnografya Müzesi adıyla ziyarete açılır. 1981 yılında yeniden onarıma alınan müzenin koleksiyonu geliştirilir ve bugünkü Batı Cephesi Karargahı Müzesi olarak yeniden halkın hizmetine sunulur. Müze koleksiyonu genel itibariyle Kurtuluş Savaşı’nda kullanıldığı düşünülen ateşsiz ve ateşli silahların yanı sıra Atatürk ve İsmet İnönü’nün Konya’da çekilmiş fotoğrafları ve Hacı Bekir Sümer’e hediye edilen tüfekten oluşur. Koleksiyonundan ziyade binanın kullanıldığı amacın önemi vardır ve gezginler de buna göre yönlendirilir. Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Büyük Taarruz’un kararının verildiği odada ziyaretçiler o günkü ruhu yakalayabilir.

Batı Cephesi Karargahı MüzesiBatı Cephesi Karargahı MüzesiBatı Cephesi Karargahı Müzesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  20.10.2022 06:35

  Son derece güzel organize edilmiş - mutlaka görülmesi gereken bir mekan, bir ulusun nasıl varolduğunu bölgesel olarak özetliyor, özellikle ulu önder Atatürk 'e ait olan kıyafet - şahsi eşyalar çok etkileyici, yolunuz düşerse mutlaka uğrayın

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota