Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Konya'ya gerçekleştirdiği ziyaretlerde kaldığı köşk, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Atatürk Evi Müzesi'nde Kurtuluş Savaşı konulu çok sayıda fotoğraf yer alıyor. Atatürk'ün kişisel eşyaları, bazı giysileri, Konya'dayken tuttuğu çeşitli notlar, gazete kupürleri ve dokümanların görülebildiği müze, her gün 09.00-17.00 saatleri arası ziyaret edilebiliyor. Türkiye'nin dört bir yanındaki Atatürk Evleri, şehre ziyaretler esnasında konaklanılan köşklerin müzeye dönüştürülmesi esasıyla günümüzde de manevi bir fonksiyon kazanıyor. Konya'da bulunan Atatürk Evi Müzesi de bunlar arasında… 1912 tarihli yapı, 1928'de tapusunda, ‘‘Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir.’’ ibaresiyle Atatürk adıyla tescil edilmiş. 1940'dan sonra 23 sene kamu binası olarak hizmet verdikten sonra da 1964'te müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış bir Ata yadigarı. Merkezi konumuyla kolaylıkla erişilebilen Atatürk Evi Müzesi, Konya'daki öne çıkan manevi ziyaret noktaları arasında gösteriliyor. 1981'de ve son olarak 2003'te onarım gören müze, özellikle şehre gelen yerli turistler tarafından yoğun şekilde ziyaret ediliyor.

Atatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi Müzesi

Yorumlar

 • sudekilic
  05.10.2022 14:56

  Güzel bir konağın müzeye çevrilmesi çok hoş. Müzeye özen gösteriliyor galoş giyerek geziyorsunuz. 2 katlı Atatürk'ün eşyalarından oluşuyor.Gezmek çok keyifli. Giriş ücretsiz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler