Yakupağa Külliyesi - GeziBilen

Yakupağa Külliyesi

Yakupağa Külliyesi

Kastamonu’ya bölge dışından ilk kez gelen biri karşılaştığı kültürel çeşitliliğe hayret edebilir. Şanlıurfa, Mardin, Hatay, Gaziantep, İzmir, Antalya kadar adı duyulmamış bir şehirdir çünkü… Ancak ilk adımı attıktan belki birkaç dakika sonra her şey değişir; hanları, camiler, Roma dönemi eserleri, müzeleri, kanyonları, doğal alanları, ormanları ile şaşırtıcı bir zenginlik vadeder Karadeniz’in sürprizlerle dolu şehri. İşte, Yakupağa Külliyesi de bu kültürel zenginliğin örneklerindendir. Şehir merkezinde bulunan yapı, 1547’de Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında hazineden sorumlu isim Yakup Ağa tarafından yaptırıldı. Misafirhaneden dönemin yüksek okulu olan medreseye klasik bir külliyenin sahip olduğu yapısal özelliklerin hemen hemen tamamı mevcut bu tarih abidesinde. Günümüzde ise yüzyıllar öncesinin aşevi olarak hizmet veren kısmının avlusunda oturulup çay-kahve yudumlanan, keyifli vakit geçirilen bir yer. Tarihi kesme taşlarla yapılmış mimari güzelliklerle çevrili alanda misafirlere ikramlar da yapılıyor. Kastamonu’nun meşhur çekme helvasını günün her saati tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri Yakupağa Külliyesi. Ayrıca sabahları çorba veriliyor. Belli dönemlerde kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan külliye, şehrin görülmesi gereken destinasyonları arasında.

Yakupağa KülliyesiYakupağa KülliyesiYakupağa KülliyesiYakupağa Külliyesi

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  20.07.2022 07:50

  Kastamonu’nun şehre hakim tepesinde konumlanmış eşsiz bir kültür mirasıdır. Türk ve islam Sanatları Tarihi sürecinde mühim yer tutar.

 • muratball
  20.10.2022 07:20

  Çok iyi korunmuş tarihi bir camii. Kaleye çok yakın. Alt tarafında çekme hekva yapan bir işletme var. Helvaları güzel. Bahçede ayrıca yöresel kumaş baskı işleri yapan dükkanlar var.

 • furkanakay
  29.08.2022 07:03

  Yakup Ağa Camii 1547 yılında Kanuni Sultan Süleyman ın kilerci başısı Yakup Ağa tarafından yaptırılmış. Külliyenin ya da caminin bahçesinde dinlenebilir, çay içebilirsiniz. Külliyenin içersinde yapılan kastamonu çekme helvası da çok güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota