Taşköprü Kent Tarihi Müzesi

Taşköprü Kent Tarihi Müzesi

Taşköprü Kent Tarihi Müzesi

Padişah, Sultan II. Mahmud döneminde Osmanlı ordusunun yeniden yapılandırma kararı alınmıştır. Yeniçeri Ocağı kaldırılıp, yerine Redif Taburu kurulacaktır. Bunun ilk adımı da bugün Kent Müzesi’ne dönüştürülen noktadan başlar. Osmanlı döneminde askeri kanatta yeniden yapılanmaya gidilir. Yeniçeri Ocağı 1926’da kaldırılıp Asakir-i Mansure-i Muhammediye isimli yeni bir ordu kurulacaktır. Bu ordu yapısı, tarıma dayalı Osmanlı ekonomisine zarar gelmesini önleyip güvenliğin sağlanmasına destek sağlayacak ve düzenli orduya destek olacaktı. Yarı zamanlı tasarlanan bu teşkilata ‘Redif Taburu’ denildi ve bu birlikler 1834 yılında oluşturuldu. Bugün Kent Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina da uzun yıllar bu alanda kullanıldı. Redif Birlikleri’nin kaldırılmasıyla 1912’den sonra Redif Taburu Binası (Taşköprü Kent Tarihi Müzesi) uzun bir süre askerlik hizmetleri için kullanıldı. Sonrasında Sağlık Bakanlığı Dispanseri Merkezi’ne dönüştürüldü. 2007 yılında dispanser de kapatılınca belediye bu alanı devraldı. Restore ve onarım çalışmalarının ardından 2017 yılında Kent Müzesi olarak halkın kullanımına açtı. Şapka İnkılabı esnasında (29 Ağustos 1925), Gazi Mustafa Kemal’in de bizzat ziyaret ettiği Redif Taburu günümüzde Taşköprü Kent Tarihi Müzesi olarak hizmet veriyor. Pazartesi günleri hariç müze; her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve giriş ücretsizdir.

Taşköprü Kent Tarihi MüzesiTaşköprü Kent Tarihi MüzesiTaşköprü Kent Tarihi MüzesiTaşköprü Kent Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • muratball
  20.10.2022 07:01

  Nispeten küçük sayılabilecek bu müzede bir şehir ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Taş köprünün yaşam tarzı, meşhurları, sosyal ve ekonomik yapısı kısacası her şeyi hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler