Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti

Tarih boyunca önemli bir yerleşim sahası olan Anadolu’da asırlar süren Roma hakimiyeti dikkat çekicidir. Dört yanında şehirler kuran bu kadim imparatorluk, Kastamonu ve çevresini önemli bir merkez olarak yapılandırmış. Bu kapsamda milattan önce 64’te bugünkü şehir merkezine araçla yaklaşık bir saat mesafede bulunan Pompeipolis Antik Kenti’nin önemi büyük. Romalı lider Gnaeus Pompeius Magnus tarafından kurulan şehir devletine istinaden ‘Pompeius'un Şehri’ anlamına gelen ‘Pompeipolis’ adını almış bu tarihi bölge. 6’ncı yüzyılda Hristiyanlık dini için önemli bir bölge halini almış. Antik kentte çıkarılan eserlerin önemli bir bölümü Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Mimari parçalar ise Taşköprü ilçesinde görülebiliyor. Anadolu’daki diğer önemli Roma yerleşimleri Efes ve Zeugma’ya benzerliği ile dikkat çeken Pompeipolis Antik Kenti ziyaretinde sütunlar, mozaikler, kaya mezarları ve çeşitli tasvirler yer alıyor. Öte yandan arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği bildiriliyor. Kastamonu’nun kuzey kesiminde konumlanan antik kent, Küre ve Ilgaz Dağı yamaçlarında uzanıyor.

Pompeipolis Antik KentiPompeipolis Antik KentiPompeipolis Antik KentiPompeipolis Antik Kenti

Yorumlar

 • gunessygz
  09.12.2022 06:54

  Hemen yol kenarinda ve çok eğlenceli bir yer. Henüz çok bilinmeyen ama çok güzel eserler mevcut. Eşleri adına dikilmiş taşları özellikle beğendim. Taşlar üzerinde çok güzel kabartma resimler mevcut.

 • vlknckcc
  22.09.2022 10:35

  Taşköprü İlçesi merkezinde bulunan antik kent M.Ö. 64 yılında Romalılar tarafından Paphlagonia (Paflagonya) Eyalet Merkezi olarak kurulmuştur. Kapalı höyük durumundaki antik yerleşimden çıkan mimari parçaların bir bölümü Taşköprü İlçesinde, arkeolojik kazılarda çıkan eserler ve mozaikler Kastamonu Arkeoloji Müzesinde görülebilmektedir.

 • furkanakay
  29.08.2022 06:52

  Çok güzel bir yer.ana yola çok yakın. Hala kazı devam ediyor.kazidan çıkarılan ürünler sergileniyor.suanda ücretsiz.guzel eserler var.yolunuz kastamonuya düşerse mutlaka uğrayın derim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler