Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi - GeziBilen

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Kastamonu, Türkiye’deki tarihi ve gastronomik öneme sahip şehirlerden biri. Gezginlerin beklentilerini karşılayabilecek sayısız özelliğe sahip. Özellikle kültür turizmi ile ilgili kimselerin yoğun taleplerine de benzer şekilde yanıt bulabilecekleri hoş bir şehir. Bu kapsamda 19’uncu yüzyıla tarihlenen eski bir konağın günümüzde ücretsiz olarak gezilebildiği Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, şehrin öne çıkan kültürel değerlerinden. Müzeye 1997’de dönüştürülen konak, ahşap odağındaki tarihi atmosferi ile ziyaretçilerini karşılıyor. İç mekanda ağırlık kazanan bu doku ve derinlik, burada konuklarını bekleyen zengin bir etnografik koleksiyonla tamamlanıyor. Giriş kısmında şehirdeki eski yaşamı konu alan çok sayıda siyah-beyaz fotoğraf mevcut. Görsel şölenin devamında ise Kastamonu’daki çeşitli iş kollarına dair alet ve araç-gereçlerinin yer aldığı ilk kata geçiliyor. Burada kunduracılıktan dokumacılığı birçok alanda kullanılmış tarihi eşyalar yakından incelenebiliyor. Görenleri kültürel bir zarafetle baş başa bırakan bakır ve ahşap eşyalar ile el oymacılığı eserleri dikkat çekiyor. Yazlık kat olarak da bilinen diğer katta ise üzerlerinde dönemin giysilerinin bulunduğu mumdan yapılmış mankenler ve tarihi eşyalarla eski Kastamonu yaşantısına dair sahneler sergileniyor. Çeşitli odalardaki ev yaşamı sergileniyor özetle… Haftanın her günü ziyaret edilebilen bu otantik müze 08:30-17:30 saatleri arasında açık.

Liva Paşa Konağı Etnografya MüzesiLiva Paşa Konağı Etnografya MüzesiLiva Paşa Konağı Etnografya MüzesiLiva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  20.07.2022 07:39

  Kastamonu şehir merkezine yakın bir mesafede ancak ara sokakta kalıyor. Eski bir konağa dizayn edilmiş yöresel uğraşlar el sanatları yöreye özgü kıyafetlerde ilgi çekici.

 • muratball
  20.10.2022 07:12

  Diğer müzelere ek olarak burayada gelinmesi gerekli bence. Ben ziyaret ettiğim zaman çok fazla kalabalık değildi bu yüzden kolay ve rahat bir şekilde gezebildim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota