Karanlık Evliya Türbesi

Karanlık Evliya Türbesi

Karanlık Evliya Türbesi

Kastamonu Yavuz Selim Mahallesi’nde bulunan türbe sokakta yer alan Karanlık Evliya Türbesi, yansıttığı Selçuklu mimari üslubuyla oldukça dikkat çekiyor. Türbe, kesme taştan yapılmış, sekiz köşeli, iki katlı ve üzerinde taştan külah şeklinde sivri bir kubbesi bulunuyor. 13. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen türbenin mimarisinden dolayı burada Çobanlar Devri hükümdarlarından birinin yattığı düşünülüyor. Halk arasında türbenin Karanlık Evliya isimli birine ait olduğu da söylenenler arasındadır. Anlatılanlara göre kalabalık içine çıkmayan, yüzünü saklayarak dışarı çıkan birisi cuma günleri burada yüzünde siyah bir örtü ile namaz kıldırırmış ve Karanlık Evliya ismini de buradan almış. Türbenin ismiyle ilgili bir diğer söylenti de yapının geçirdiği yangın sonrası taş duvarlarının kararması. Yerel halk bu türbenin kendilerini kötülüklerden koruduğuna inanmaktadır.


Görseller: Kastamonu Belediyesi, turbeler.org, istenci.com

Karanlık Evliya TürbesiKaranlık Evliya Türbesi

Yorumlar

 • vlknckcc
  22.09.2022 09:47

  Enteresan bi ambiyansı var. Hayatını burada geçirmiş bir zat. Ve hemen de altına gömülmüş. Adına da karanlık türbe denmiş. Üstte zikir ettiği bölüm, alt kısımda gömüldüğü alan. Kastamonu bilindiği üzere evliyalar şehri. Nereye baksanız türbe.

 • gunessygz
  09.12.2022 06:43

  İlk asa suyunun çıkarıldığı yerlerden birisi özellikle ağaç çok farklı bir şekilde büyümüş ve gerçekten şifa arayanların uğrak yeri.

 • muratball
  20.10.2022 07:14

  Kastamonu'nun bağrında yatan büyük zatlardan birisi.Fakat kitabe bulunmadığı için kim adına yapıldığı bilinmeyen bir Selçuklu mirası.Araştırmacılar tarafından Kastamonu fatihi Hüsameddin Çoban beye ait olabileceği de anlatılmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler