İsmail Bey Külliyesi - GeziBilen

İsmail Bey Külliyesi

İsmail Bey Külliyesi

Sayısız medeniyete beşiklik etmiş Anadolu coğrafyasının kuzeyinde, Karadeniz’e yakın konumdaki Kastamonu, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmadan önce Candaroğulları Beyliği tarafından yönetilmekteydi. Sinop ve Kastamonu’da imar faaliyetlerine büyük önem veren beyliğin öne çıkan tarihi yapılarından biri de şüphesiz İsmailbey Külliyesi. Kastamonu’nun kuzeyinde konumlanan ve son Candaroğulları Beyliği hükümdarı Kemaleddin İsmail Bey tarafından yaptırılan İsmailbey Külliyesi, girintili çıkıntılı araziye hakim bir tepe üzerinde yer alıyor. 15’inci yüzyılda yapıldığı sanılan külliye kapsamında cami, yüksek öğretim amaçlı medrese, türbe, ticaret için han, sağlık amaçlı hamam, fakirlere yardımda bulunulan imaret, dönemin ilköğretim okulu gibi bölümler mevcut. Ayrıca günümüze ulaşamamış olmakla birlikte kütüphane, fırın gibi yapıların da bulunduğu biliniyor. İsmailbey Külliyesi’ndeki en son 1992’de onarım görmüş İsmail Bey Camii, iki büyük kubbesi ve süslemeleri ile meşhur. İmaret, odalar, fırın, ambar ve mutfak gibi bölümlere sahip. Tek katlı medrese ise geniş avlusu ve öğrenci odaları ile öne çıkıyor. Türbede beşi kim olduğu kitabelerle belirtilen 10 adet sanduka bulunuyor ancak İsmail Bey’in ölümünden sonra kendi adına yaptırdığı türbede gömülmediği, yeğeni olan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından başka bir şehre götürüldüğü biliniyor. Çeşitli yıllarda restore edilen ve Deve Hanı olarak adlandırılmış hanın bölgedeki ticaret hayatına katkı sağlayan önemli yapılarından biri olduğu düşünülüyor. Genel itibariyle 1990’larda restore edilerek son derece iyi hale getirilen İsmailbey Külliyesi, Kastamonu’nun tarihi simgelerinden biri.

İsmail Bey Külliyesiİsmail Bey Külliyesiİsmail Bey Külliyesiİsmail Bey Külliyesi

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  20.07.2022 07:44

  Muazzam bir bahçe karşılıyor bizi. İçinde güzel hanlara sahip cami içinde ise birkaç hat sanatı bizleri karşılıyor. Bölge içerisinde alışveriş yapabileceğiniz yerler de yine hanların içerisinde mevcut.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota