Gideros Koyu

Gideros Koyu

Gideros Koyu

Homeros’un İlyada Destanı’nda bile geçen Gideros Koyu, Kastamonu şehrinin simge noktalarındandır. “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik; Kiteros’tan ve Aycelos’tan.” diye adı tarih satırlarının en ihtişamlı öykülerinde geçen Kiteros, bugünkü Gideros’tur; Ayselos ise Cide ilçesi… Doğal bir liman olan Gideros’un 2800 yıl önceki destanlarda bile adının geçmesindeki etken; tabiat ananın en güzel suretlerinden biri olmasıdır. Kastamonu’da yeşil ve mavinin buluştuğu en güzel nokta olan Gideros Koyu, şehrin doğal güzelliklerindendir. Batı Karadeniz’in benzersiz doğasının ve en güzel kıyılarının bir araya gelmesinden oluşan bu koy, Ege’nin ihtişamlı koylarıyla yarışır. Gideros Koyu’nun tarihi milattan önce 15’inci yüzyıla kadar uzanır. Burada şehrin ilk site devletini Amazonlar kurar ve Makedonya Kralı Büyük İskender’in baldızı Amastris tarafından yıkılır. Daha sonra sayısız medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapan Gideros Koyu’nun denize açılan kısmı oldukça dar olduğundan suyu dingin ve pırıl pırıldır. Gideros Koyu, her köşesinde ayrı bir iç huzuru barındıran Türkiye’ye tabiat ananın en ihtişamlı hediyelerinden biridir.

Gideros KoyuGideros KoyuGideros KoyuGideros Koyu

Yorumlar

 • furkanakay
  30.06.2022 09:53

  Çayınızı kahvenizi alıp ailecek gidip su ve kuş sesleri eşliğinde huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

 • aydinliramazzann
  08.09.2023 13:32

  Kastamonu'nun eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Gideros Koyu, sadece doğa severlerin değil, fotoğrafçıların da rüya gibi bir mekanı. Koyun turkuaz suları ve çevresindeki yeşillikler, fotoğraf karelerine adeta ilham veriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler